Možno bežne stretávate ženy s blond vlasmi, ale v skutočnosti sú prirodzené blondínky oveľa menej bežné, ako by sa vám možno mohlo zdať. Nie, slávne blondíny ako Marilyn Monroe, Gwen Stefani či Reese Witherspoon sa v skutočnosti so „zlatými“ vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa aj známe ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy práve na túto farbu.

Iba 5% Európaniek a Severoameričaniek sú prirodzenými blondínami

Narodiť sa s touto farbou vlasov je dokonca také zriedkavé, že takmer výlučne sa vo väčšom počte vyskytujú blondíny iba v Európe a Oceánii. Je známe, že svetlé vlasy zvyknú časom stmavnúť, aj preto dospelí ľudia s prirodzenými blond vlasmi sú ešte jedinečnejší.

Prirodzené blondínky s tmavou pokožkou sú zriedkavé, ale existujú

Obyvatelia Melanézie, teda skupiny viacerých ostrovov nachádzajúcich sa blízko Austrálie, majú najtmavšiu pokožku, ak nepočítame Afričanov. A asi 5% -10% z nich má prirodzene blond vlasy.

Niektoré svetlé vlasy sú výsledkom mutácie

Verí sa, že blond vlasy sa vyvinuli nie raz, ale dvakrát. S vývojom svetlej pokožky došlo aj k vývoju tejto farby vlasov v severnej Európe. U niektorých ľudí zo Šalamúnových ostrovov v Melanézii sa však ich blond vlasy vyvinuli z mutácie konkrétneho génu.

Ľudia narodení s blond vlasmi majú viac prameňov

Blondíny majú asi 150 000 prameňov, zatiaľ čo ženy s čiernymi, hnedými a ryšavými vlasmi ich majú cca 110 000, 100 000 alebo 90 000. Môže to byť preto, že sa vlasy čiastočne vyvinuli, aby chránili pokožku hlavy pred potenciálnym poškodením UV lúčmi. Tmavšie vlasy obsahujú viac melanínu, ktorý poskytuje väčšiu ochranu, takže ich nositelia nepotrebujú toľko vlasov.

Blond fúzy a brada vyzerajú, akoby rástli pomalšie ako tmavé fúzy

Farba vašich vlasov neurčuje to, ako rýchlo alebo pomaly rastú. Fúzy so svetlejšími odtieňmi sú len jemnejšie, takže nemusia vyzerať tak husto ako tie tmavšie. Rast vlasov v skutočnosti závisí od genetiky, hladiny testosterónu a životného štýlu.

Blondíny sú pre mužov lákavejšie

Mnoho štúdií ukázalo, že ženy s týmito svetlými vlasmi priťahujú viac mužov. Je však zaujímavé, že iná štúdia zas zistila, že takéto výhody to mužom s blond vlasmi neprináša.

Blondíny majú vyššie výplaty

Štúdia vykonaná na univerzite v Queenslande zistila, že ženy s vlasmi v odtieni slnka zarábajú až o 7% viac ako ženy s inými farbami vlasov.

Vydávajú sa za bohatších mužov

Rovnaká štúdia tiež odhalila, že blondínky sa vydávajú za mužov, ktorí zarábajú v priemere o 6% viac ako manželia iných žien.

Bonus: V starovekej Ázii boli prirodzene blondínky

Aj keď sú ženy z Ázie známe tým, že sú typické brunetky, tak napriek tomu sa nájde aj viacero blondíniek, ktoré žijú medzi rôznymi etnickými skupinami. Ich pôvod však zrejme pochádza z dávnych čias, keďže múmie s blond vlasmi sa našli v Číne i Mongolsku.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.