Aj keď všetci zrejme viete, že zívanie je nákazlivé, tak skutočný dôvod je doteraz tak trochu rozporuplný. Nákazlivé je nielen u ľudí, ale aj u zvierat, a tak sa vedci rozhodli zistiť príčinu 5-mesačnou štúdiou na levoch.

Foto od Pixabay

Vedci teda skúmali dvoch levov žijúcich v rezervácii Makalali v Južnej Afrike takmer pol roka a ich zistenia dospeli k záveru. Jedna z autoriek štúdie Elisabetta Palagi si všimla akoby si levy navzájom „odovzdávali“ zívania a nielen to. „Po spoločnom zívaní sa levy začali správať vysoko synchrónne,“ povedala Elisabetta.

Touto štúdiou tiež zistili, že pravdepodobnosť zívania leva bola 139-krát vyššia v prípade, ak videl zívať ďalšieho leva. Vedci zistili, že k spontánnemu zívaniu dochádza najmä vtedy, keď sú levy uvoľnené alebo medzi bdením a spánkom, čo naznačuje, že zívanie má u nich rovnaký účel ako u ľudí, teda že sa využíva na ochladenie mozgu a zvýšenie prietoku krvi.

Foto od Wikimedia

Zistili tiež ďalšiu zaujímavú vec, a to, že ak jeden lev zazíval, tak zazíval aj ďalší a následne ak sa prvý postavil, hneď nato sa postavil aj ten druhý. Zdá sa, že to podporuje teóriu, ktorá spočíva v tom, že nákazlivé zívanie sa vyvinulo s cieľom zvýšiť ostražitosť skupiny zvierat ako sú aj vlci a šimpanzy. Podľa vedcov to môže znamenať, že zívanie má výhody v oblasti informovanosti a detekcie hrozieb.

Iná štúdia vykonaná na ľuďoch zas ukázala, že nákazlivé zívanie je spôsob ako sa dá vcítiť do ostatných, keď prežívajú nejakú emóciu. Zväčša ide o stres, nudu alebo únavu. Takéto nákazlivé zívanie sa pritom nemusí nevyhnutne prejaviť iba medzi členmi rovnakého druhu.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.