Farba očí dieťaťa sa pomaly vyvíja a môže sa meniť až do troch rokov. Nech už však máte akúkoľvek farbu oči, tak čiernu nikdy mať nebudete. A viete prečo je to tak? Ak vás to zaujíma, tak neprestávajte čítať.

Gény to nedovolia

Existuje približne 16 rôznych génov, ktoré zodpovedajú za farbu očí. Dve z nich s názvom HERC2 a OCA2 sú určujúce v tom, akej farby napokon oči budete mať. Ide o množstvo melanínu v dúhovkách, ktorý ovplyvňuje konečnú farbu, ktorá môže byť naozaj rôznorodá, no nikdy nie čierna. Najtmavšie oči aké môžete mať sú tmavohnedé.

Pravdepodobne by ľudia museli veľa plakať

Čierne objekty absorbujú viac svetla, aby boli skutočne čierne. Prebytočné svetlo a energia, ktorú spotrebúvajú, sa premieňa na tepelnú energiu. Ak by vám teda gény umožnili mať čierne oči, tak by ste k tomu potrebovali veľmi veľa sĺz, ktoré by zabraňovali prehriatiu a vysušeniu.

Nedokázali by chrániť pred škodlivým svetlom

Za bieleho dňa by ste mali veľký problém, ak by ste mali čierne oči. Slnečné lúče obsahujú ultrafialové alebo UV svetlo a čierne predmety majú tendenciu absorbovať viac UV svetla ako iné farby. Dlhodobé vystavenie tomuto žiareniu môže zhoršiť zdravie očí a viesť k problémom, ako je napríklad rakovina. A práve melanín, ktorý dodáva farbu, vás chráni a dokáže zničiť až 99,9% UV žiarenia.

Ešte jednou zaujímavosťou je, že najvzácnejšou farbou očí je zelená, ktorú má iba 2% populácie.

 

Zdroj

Foto Brightside

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.