Ak si myslíte, že ste jediný, ktorého vlasy predčasne zošediveli, mýlite sa. Skoré šedivenie je už bežným javom a pre väčšinu to nie je nič príjemné. Môže k nemu dochádzať hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré vám dnes predstavíme.

Môže ísť o nedostatok vitamínu B12

Podľa odborníkov je nedostatok vitamínu B12 najčastejšou príčinou skorých šedín. Jeho nedostatok môže viesť až k rednutiu a strate vlasov. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite do svojej stravy zahrnúť jedlá ako vajcia, hovädzie mäso, tuniak či losos. B12 môžete tiež konzumovať ako doplnok výživy.

Môže to byť spôsobené pretrvávajúcim problémom so štítnou žľazou

Vaše problémy so štítnou žľazou podľa výskumov priamo ovplyvňujú vlasové folikuly. Ak sa u vás vyskytnú sivé vlasy veľmi skoro alebo abnormality ako sú lámavé či mastné vlasy, môže to byť spôsobené dysfunkciou štítnej žľazy.

Konzumujete nezdravé jedlo

Nedodržiavanie zdravej výživy môže taktiež prispieť k tomu, že vám pribudnú sivé vlasy skôr ako by ste chceli. Rôzne štúdie vykonané v tejto oblasti zistili, že feritín, vápnik, vitamín D-3, meď, zinok a železo udržiavajú vlasy zdravé, zatiaľ čo ich nedostatok môže viesť k šediveniu.

Príliš veľa stresu

Skoré šedivenie vlasov odborníci spájajú aj so stresom. Stres v živote človeka ovplyvňuje kmeňové bunky zodpovedné za regeneráciu vlasov, čo taktiež vedie ku skoršiemu šediveniu, ako je na to ten správny čas.

Možno ste ich zdedili

Áno, sivé vlasy môžete zdediť aj po svojich rodičoch a starých rodičoch. Podľa odborníkov totiž hrá genetika obrovskú úlohu pri určovaní toho, kedy zošediviete. Ak mal niekto vo vašom rodokmeni sivé vlasy veľmi skoro, existuje možnosť, že práve preto zažívate to isté.

Vlasové prípravky obsahujú chemikálie a škodlivé farby

Od šampónov až po farby na vlasy, môže väčšina vlasových výrobkov viesť k sivým vlasom. Škodlivé chemikálie, ktoré sú v nich obsiahnuté znižujú hladinu melanínu a nakoniec vaše vlasy stratia svoju prirodzenú farbu.

A ako skorému zošediveniu predísť?

Nie vždy je samozrejme možné predísť skorému zošediveniu, no pokúsiť sa o to môže každý z vás. Mohli by pomôcť tieto 4 kroky:

Chráňte vlasy pred ich poškodením priamym slnkom – teda zakrývajte si hlavu vždy, keď je to možné a idete von,

Vyhýbajte sa kulmám a sušičom vlasov,

Pravidelne si masírujte vlasy kokosovým olejom,

–  Pridajte do svojho jedálnička kapustu, kel, mandle, mrkvový džús či brokolicu.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.