Podľa psychoterapeutky Ginnie Thompson je každý vzťah do určitej miery toxický. Je normálne mať vo vzťahu vrcholy aj pády, no je tiež dobre vedieť hranicu, kedy nemá význam v takom vzťahu pokračovať. No nie je vždy ľahké rozísť sa a toto je 5 najčastejších príčin. 

Strach z osamelosti

Podľa štúdie strach zo samoty môže viesť ľudí k deštruktívnym vzťahom a to z dôvodu, že pre niekoho je lepšie mať nedokonalého partnera ako žiadneho partnera. Aj samotná spoločnosť dokáže presvedčiť človeka, že byť sám bez partnera je niečo zlé, ale treba si uvedomiť, že to tak vôbec nie je. 

Nízka sebaúcta

Výskumy tiež naznačujú, že ľudia, ktorí majú nízku sebaúctu majú tendenciu zostávať v toxických vzťahoch. Nízka sebaúcta tiež spôsobuje to, že ľudia spochybňujú sami seba a nedokážu oceniť svoju hodnotu aj to, čo do vzťahu dokážu vložiť. 

Osobná zodpovednosť za partnera a jeho činy

Po nepríjemnej konfrontácii ju vinník napraví a spôsobí, že sa partner cíti previnilo akoby niečo urobil, no v skutočnosti je on ten, ktorý to spôsobil. Takéto správanie sa často vyvíja postupne a človek si nedokáže vždy uvedomiť, že sa to deje. Pocit úzkosti, zmätok a neschopnosť dôverovať sebe a svojim činom sú znaky toho, že to nie je v poriadku. 

Viera v to, že sa veci môžu zmeniť

Mnoho ľudí, ktorí sú v toxickom vzťahu verí, že sa ich partner zlepší a ich vzťah bude opäť fungovať. Niekedy predpokladajú aj to, že nezdravé správanie partnera je výsledkom zložitých okolnosti alebo že môžu nejakým spôsobom zmeniť vzťah tým, že sa sami stanu lepšími partnermi. Časom sa to však väčšinou iba zhoršuje a vzťah je čím ďalej tým menej funkčný. 

Strach z odmietnutia

Ďalším dôvodom toho, prečo ľudia zostávajú v toxických vzťahoch je fakt, že sa boja odmietnutia. Boja sa, že ich v budúcom vzťahu odmietnu a držia sa svojho súčasného partnera silou mocou. Tí, ktorí sa boja odmietnutia majú problém so sebavyjadrením či postavením sa za seba samého. 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.