Rodinný život v západných častiach sveta sa mení – spolužitie rastie a rodenie detí klesá. Napriek názorom o naplnenej rodine, ktorá považuje deti za základnú súčasť života, je život bez detí novým normálom. Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre dobrovoľnú bezdetnosť. Prečo je tomu tak? Tu je 10 úprimných dôvodov. 

1. „Môj život je bez detí úplný. Radšej sa budem držať mačiek!“

2. Mám dvoch chlapcov, milujem ich, ale chcel by som, aby som ich nemal. Ich budúcnosť nevyzerá príliš svetle a celý môj život sa teraz zameriava na to, aby som mohol byť nablízku a finančne k dispozícii, aby som im pomohol v krkolomnom svete.“

3. Sloboda. Môj manžel a ja by sme boli pravdepodobne celkom dobrí rodičia, aj finančne sme na tom dobre, ale cítime sa navzájom úplní. Bavíme sa spolu a chceme stráviť zvyšok života bez zodpovednosti a stresu z detí.“

Život bez detí je v dnešnej dobe veľmi diskutovanou témou. Kristen, Isabel a LeNora, ženy bez detí, založili projekt s názvom Childfree Girls. Ja zameraný na komunitu ľudí, ktorí nemajú deti. „Napriek tomu, že v posledných rokoch globálna plodnosť klesá, je ťažké povedať, že sa rozhoduje stále viac ľudí pre život bez detí,“ povedali zakladateľky komunity Childfree Girls. „Myslíme si, že viac ľudí začalo skôr hovoriť o svojom rozhodnutí nestať sa rodičmi,“ dodali.

4. Ani sama neviem, či budem mať nejakú budúcnosť. Podľa mňa je sebecké priniesť dieťa na svet v tomto stave.“

5. Ako dieťa som sa starala o mojich 4 mladších súrodencov. Dnes, keď vidím kričiace dieťa, mám zlú náladu po zvyšok dňa. Mala som podiel na výchove súrodencov a nevyšlo mi z toho nič pozitívne.“

6. Milujem svoju neter a synovca, ale po celom dni s nimi potrebujem ticho. Nechápem, ako sa dokážu ľudia starať o deti 24/7.“

Ako sa bezdetní ľudia vyrovnávajú so spoločenským tlakom? „Neexistuje žiaden konkrétny spôsob ako sa vyrovnať so spoločenským tlakom. Vo všeobecnosti sa však domnievame, že keď ľudia bez detí akceptujú svoju voľbu a majú zdravú dávku sebalásky a sebadôvery, je prirodzené, že nie sú príliš ovplyvnení kritikou okolia,“ odpovedali na túto otázku zakladateľky projektu Childfree Girls.

7. Vyrastal som s násilnickým otcom. Smutné je, že sa až príliš správam ako on. Naozaj to nenávidím. Viem, že keď zvýšim hlas na mamu, myslí si, že som ako môj otec. Ak by som mal niekedy deti, pokazím im týmto správaním život.“

8. Bol by som rád, keby som otcom. Vyžaduje si to však veľkú obetu. Milujem svoju finančnú samostatnosť, kariéru, vzťah a ticho domova. Odmietam sa niečoho z tohto vzdať.

9. Chcem robiť čo chcem a kedy chcem.

10. Páči sa mi môj život taký, aký je teraz. Spontánne výlety, míňanie peňazí na seba a kvalitný spánok. Mať dieťa znamená, že sa zmení celý váš život a to nechcem. Myslím si, že svet kvôli globálnemu otepľovaniu už nebude dlho pekný, a preto nechcem niekoho nútiť prežiť to.

Mladšie generácie prejavujú rastúci záujem o environmentálne, sociálne, ekonomické a politické problémy. Niektoré z nich by bolo možné zmierniť alebo vyriešiť znížením ľudskej populácie. V posledných rokoch bolo napríklad publikovaných niekoľko správ od medzinárodných organizácií o znižovaní uhlíkovej stopy. Jedným z hlavných záverov týchto štúdií bolo, že najväčším vplyvom v boji proti zmene klímy je mať o jedno dieťa menej (Environmental Research Letters, 2017). 

Čo si myslíte o tomto probléme vy? Je podľa vás sebecké rozhodnutie nemať deti? 

ZDROJ

fotografie: boredpanda.com 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.