V noci sa niekedy prebudíte pri tom, ako sa prehadzujete a jediná vec, ktorá vám pomôže, je vaša prikrývka. Vyzerá to, že majú magickú silu a spolu s nimi zaspávate oveľa rýchlejšie. A inak tomu nie je ani počas horúcich nocí. Teda platí to pre drvivú väčšinu ľudí. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sme k paplónom či iným prikrývkam jednoducho pripútaní. A dnes sa dozviete ktoré to sú.

Regulujú teplotu tela

Sme teplokrvné bytosti, čo znamená, že naše telo reguluje svoju vnútornú teplotu, a to nám pomáha zostať v teple. Avšak, keď ste v hlbokom spánku, tak táto schopnosť mizne – vtedy hľadáte pomoc od vecí nachádzajúcich sa okolo vás. A prikrývky sú skrátka práve tie, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa a udržiavať vhodnú teplotu, ktorú potrebuje.

Prikrývky sú neoddeliteľnou súčasťou spánku

Zvyky zohrávajú v našich životoch veľkú rolu a nedá sa ich obísť ani opomenúť. Aj keď nejde o pocit bezpečia, celý život používame paplóny a tie sú už pevnou súčasťou akejsi večernej rutiny, bez nich to jednoducho nejde. Takže automaticky, keď si idete ľahnúť a prikryť sa prikrývkou, tak telo dostáva signál, že je čas ísť spať.

Znižujú stres a úzkosť

Serotonín je jednou z tých dobrých chemikálií, ktoré zohrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní spokojnosti a pokoja. Keď ste v strese a úzkosti, tak zväčša to je spojené s tým, že veľmi ťažko zaspávate. Keď sa však prikryjete, množstvo tejto chemikálie sa zvyšuje a nepríjemné pocity začínajú ustupovať.

Pomáhajú zaspávať

Prikrývky vytvárajú tzv. mikroklímu – bariéru, v ktorej sa teplota príliš nemení. V takýchto podmienkach sa dokážete vhodne zahriať a okolité faktory, ktoré ochladzujú telo, na vás nemajú taký vplyv. Môžeme to teda zhrnúť tak, že prikrývka vám pomáha zaspávať oveľa rýchlejšie a dokáže zabezpečiť lepší a menej narúšaný spánok.

Cítime sa chránení a v bezpeční

Prikrývky vyvolávajú pocit bezpečia, pretože najčastejším strachom, s ktorým deti bojujú, je strach z tmy. A keď taký pocit majú, zväčša sa zakryjú až po uši, určite to pozná veľa z vás z obdobia vlastného detstva. Prikrývka nám poskytuje niečo ako magický útek pred strachom a pomáha vám to cítiť sa chránenými. Tento pocit s vami zostáva až do dospelosti.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.