Všetci sme už pravdepodobne počuli tvrdenie, že močenie v sprche nám môže pomôcť zachrániť životné prostredie. Výskumníci nás neustále presviedčajú číslami o tom, koľko vody by sme mohli ušetriť, keby sme v sprchovacom kúte vykonávali dve činnosti naraz. Lekári sa však na tento zdanlivo pozitívny zvyk pozerajú z úplne iného uhla a my sme zistili, prečo k močeniu v sprche pristupujú s obavami. My pri hľadaní pravdy vždy hľadáme iný názor. Dnes by sme boli radi, keby ste sa pozreli na to, čo si niektorí lekári myslia o rutine, ktorá môže byť pre nás všetkých bežná, a podelili sa s nami aj o svoje vlastné názory na ňu.

Močenie v sprche sa mnohým zdá ako rozumný nápad, a to z dobrého dôvodu.

Photo by BrightSide  

Pravdepodobne to z času na čas robíme všetci bez toho, aby sme tomu venovali väčšiu pozornosť, ale rozmýšľame, či je to vlastne v poriadku. Pre ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí, je to nielen dobré – je to absolútne v poriadku pre našu planétu, pretože sa tým šetrí voda, ktorá by sa mohla použiť na splachovanie toalety.

Okrem šetrenia vodou sa však ľudia pýtajú, či je to bezpečné alebo hygienické, pretože sprcha je miesto, kde očakávate, že vyjdete čistejší, ako keď ste do nej vstúpili. Napriek všeobecnému presvedčeniu moč nie je sterilný a tu je jedna z viacerých obáv, ktoré lekári vyjadrujú v súvislosti s močením v sprche.

Váš močový mechúr môže byť trénovaný nesprávnym spôsobom.

Photo by BrightSide

Alicia Jeffrey-Thomasová, certifikovaná fyzioterapeutka panvového dna, varuje, že keď sa v sprche vymočíme za zvuku tečúcej vody, môžeme sa náhodne naučiť močiť, keď sa objaví povel, ktorým je zvuk striekajúcej dýzy. „Ak sa vymočíte v sprche alebo zapnete kohútik či sprchu a potom si sadnete na toaletu, aby ste sa vymočili, kým tečie sprcha, vytvárate si v mozgu asociáciu medzi zvukom tečúcej vody a potrebou vymočiť sa,“ hovorí.

Tento efekt je známy ako Pavlovov efekt, čo je reflexná reakcia na nejaký vonkajší zvuk alebo podnet. Terapeutka vysvetľuje, že to nemusí byť veľký problém pre každého, ale „u ľudí s akoukoľvek dysfunkciou panvového dna to môže prispieť k úniku moču, keď máte nutkanie použiť toaletu“.

Váš močový mechúr na to nemusí byť anatomicky pripravený.

Photo by BrightSide

Ukazuje sa, že močenie v sprche je pre ženy potenciálne škodlivé. Kľúčovým detailom je, že nemusíte účinne vyprázdniť močový mechúr. Doktor Jeffrey-Thomas vysvetľuje prečo. Podľa nej ženy nedokážu úplne uvoľniť panvové svaly, keď sa snažia močiť v stoji. Muži majú prostatu, ktorá podporuje ich močový mechúr, čo znamená, že pre nich je poloha v stoji pri močení v poriadku.

Ženy však túto dodatočnú oporu nemajú, takže pre ženy nie je močenie v stoji prirodzené a spôsobuje, že močový mechúr sa vyprázdňuje v oveľa nižšej miere, ako je potrebné. Státie nad záchodom, podobne ako státie v sprche, znamená, že svaly nebudú uvoľnené a mechanizmus kontinencie sa musí, opäť, tlačiť a pohrávať.

Čo robiť, ak je pokušenie príliš veľké

Photo by BrightSide

Ak nedokážete odolať pokušeniu vymočiť sa v sprche, najlepšie je urobiť to vo vlastnej sprche, nie vo verejnej. A to nie je mikrobiologický, ale skôr spoločenský problém.

Doktor Brahmbhatt, klinický urológ a odborný asistent na UCF College of Medicine na Floride, hovorí: „Niekto môže mať infekciu močových ciest. Moč by mohol zachytiť nejaké baktérie z konca močovej trubice, keď z nej vychádza.“ Takže vykonanie tohto úkonu vo vlastnej sprche, nie vo verejnej, vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.