Určite má mnoho ľudí z vás skúsenosti s tým, že keď je zima, tak pociťuje potrebu ísť na toaletu o niečo častejšie, ako keď je teplo. Možno sa pýtate prečo tomu tak je a ak ste ešte nenašli odpoveď, tak my vám ju práve ponúkame.

Telo a voda

Aby ste ale začali chápať tento fyziologický fenomén, tak musíte vedieť, že telo má 2 hlavné spôsoby, ako eliminovať nadbytočnú tekutinu:

Potením: ľudské telo každý deň vykonáva rôzne funkcie, ktoré vyžadujú energiu produkujúcu teplo. Teplé počasie a fyzické aktivity tiež zvyšujú telesnú teplotu, takže potenie funguje ako taký náš chladiaci systém.
Močom: voda, ktorú prijímame, sa vstrebáva tráviacim systémom a prechádza do krvi. Odtiaľ sa prebytočná tekutina zachytáva v obličkách a následne vedie do močového mechúra, aby sa vylúčila vo forme moču.

Najjednoduchší záver, ktorý z tohto môžeme vyvodiť je, že keď je zima, potíme sa menej. Takže ak sa potíme minimálne, jediným spôsobom, ako telo vylúči vodu, je práve močením. Avšak, konečné vysvetlenie je o čosi komplikovanejšie. Dôležitý pojem je tzv. diuréza a o čo ide sa dozviete nižšie.

Čo to je diuréza

Je to prejav zvýšenej produkcie moču, keď sme vystavení nízkym teplotám. Možno ste si všimli, že keď je teplo, vaše telo vyzerá viac nafúknuté, čo je spôsobené zadržiavaním tekutín. V zime nastáva presný opak, čiže telo je stiahnuté a obvykle nezadržiava tekutiny. Keď teplota klesá, aj telo sa sťahuje a zadržiava menej tekutín, preto generujeme viac moču. Telo reaguje na chlad a chráni sa tak, že posiela viac krvi do jadra tela, kde sú orgány a znižuje sa tok v končatinách. To spôsobuje, že krvné cievy sa sťahujú a zvyšuje sa tlak (rovnaké množstvo krvi v menšom priestore), ktorý je vnímaný obličkami a tie majú za úlohu uvoľňovať tento krvný tlak odstránením nepotrebných tekutín, ktoré sa nakoniec premenia na moč.

V skutočnosti je „studená diuréza“ pomerne častá pri činnostiach pod vodou, napríklad pri potápaní, pretože potápači okrem toho, že čelia nízkym teplotám v dôsledku hĺbky, v ktorej sú ponorení, tak podliehajú aj zmene tlaku v prostredí.

Kedy je čas začať sa obávať

Na to, koľkokrát denne močíte, vplýva veľa faktorov, ako napríklad strava, fyzická aktivita alebo množstvo prijímaných tekutín. Preto ani nie je možné určiť presné a „normálne“ množstvo, ale odhaduje sa, že človek močí v priemere 6 – 7 krát denne a raz v noci. Ak si uvedomíte, že chodíte na toaletu viac ako priemerný človek, najmä v noci, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste vylúčili akékoľvek zdravotné problémy.

Okrem toho ešte existuje niečo, čo sa nazýva urgentné močenie, ktoré sa vyznačuje neopísateľným nutkaním ísť na toaletu, čo spôsobuje nepohodlie v močovom mechúre. Môže to byť spôsobené infekciou močových ciest, infikovanou alebo zapálenou močovou trubicou, problémami nervov alebo dokonca vysokým príjmom kofeínu. Ak máte okrem toho, že chodíte na toaletu príliš často, iné príznaky, ako sú napr. ťažkosti alebo bolesť pri močení, strata kontroly nad močovým mechúrom alebo zmena farby moču, zvážte návštevu lekára.

V prípade, že máte detí, musíte venovať dostatočnú pozornosť tomu, koľkokrát denne močia. Hoci môže byť pre malé deti normálne sa aj niekoľkokrát pocikať do postele, tak na druhej strane môže ísť o príznak problémov spojených s močovým mechúrom alebo pomalší fyzický vývoj dieťaťa.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.