Nová štúdia zistila, že za posledné roky sa rodí stále viac ľudí bez zubov múdrosti. Výsledky výskumu publikované v časopise Journal of Anatomy ukázali, že ľudská rasa sa vyvíja rýchlejšie, ako sa vyvíjala za posledných 250 rokov.

, Prečo sa stále viac ľudí rodí bez zubov múdrosti? Ľudská rasa sa vyvíja rýchlejšie ako sa možno zdá
Foto od Pixabay

Tím austrálskych vedcov zistil, že moderné deti sa často rodia s kratšími tváričkami a menšími čeľusťami, čo znamená, že zostáva menej miesta pre zuby. Dr Teghan Lucas z Flinderskej univerzity v Adelaide uviedol, že naša zvýšená schopnosť žuť jedlo a prírodný výber napokon viedol k menšiemu počtu ľudí so zubami múdrosti. “Deje sa to v čase, keď sme sa naučili viac používať oheň a spracovávať potraviny,” uviedol Lucas.

, Prečo sa stále viac ľudí rodí bez zubov múdrosti? Ľudská rasa sa vyvíja rýchlejšie ako sa možno zdá
Foto od Wikimedia

Výskum, ktorý Lucas uskutočnil spolu s profesormi z Adelaide, Maciejom Hennebergom a Jaliyou Kumaratilake, tiež ukázal, že niektorí ľudia sa rodia s ďalšími kosťami na rukách a nohách alebo s abnormálnym spojením dvoch alebo viacerých kostí v nohách. Okrem toho štúdia zistila významné zvýšenie prevalencie strednej tepny, ku ktorému postupne dochádzalo od konca 19. storočia. Tepna je hlavná cieva, ktorá dodáva krv do predlaktia a ruky a formuje sa zatiaľ čo dieťa rastie v maternici. Zmizne však počas tehotenstva a je nahradená.

, Prečo sa stále viac ľudí rodí bez zubov múdrosti? Ľudská rasa sa vyvíja rýchlejšie ako sa možno zdá
Foto od Pixabay

Tento evolučný trend bude pokračovať u tých, ktorí sa narodia 80 rokov od tohto roka, pričom stredná tepna sa stane bežnou v ľudskom predlaktí. Tím uviedol, že ich výskum ukazuje ako sa ľudia menia a vedec Maciej to komentoval slovami: “Je to takzvaná mikroevolúcia u moderných ľudí. Stredná tepna je dokonalým príkladom toho, ako sa stále vyvíjame, pretože ľudia narodení v poslednej dobe majú vyššiu prevalenciu tejto tepny v porovnaní s ľuďmi z predchádzajúcich generácií.”

Lucas zas dodal toto: “Mnoho ľudí si myslí, že sme sa prestali vyvíjať. Ale naša štúdia ukazuje, že ľudia sa stále vyvíjajú, a to rýchlejšie ako za posledných 250 rokov.”

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.