Takmer polovica dospelých ľudí má aspoň jedno tetovanie a 11% populácie má piercing. Okrem toho existuje niekoľko iných modifikácii tela, napríklad potetované oči, podkožné implantáty alebo rozštiepený jazyk. A ak vás zaujíma prečo niekto podstupuje takéto premeny, tak má to aj vedecké dôvody.

Vylučovanie hormónov

Zakaždým, keď si dá človek upraviť svoje telo, uvoľňuje sa pritom hormón šťastia – endorfín, ktorý spôsobuje dobrý pocit. A aj z tohto dôvodu si ľudia pamätajú moment, kedy sa nechajú potetovať alebo si dajú piercing a zväčša to pri jednom tetovaní nezostáva.

Je to spôsob umeleckého alebo módneho vyjadrenia

Iní používajú make-up alebo oblečenie na to, aby sa istým spôsobom vyjadrili, no iní na to používajú vlastné telo. Tetovanie alebo piercing teda slúži na vyjadrenie vlastnej osoby či názorov.

Vytvára pocit individuality

Každý je síce jedinečný, no niektorí ľudia sa chcú odlíšiť ešte nejakou úpravou vlastného tela. Pomáha im to tiež vytvárať vlastnú identitu.

Zvečňovanie osobných skúsenosti

Niektoré úpravy telá možno chápať ako samoliečebný proces. Ľudia, ktorí niekoho stratili, prešli traumatizujúcim obdobím alebo ktorí chcú zvečniť životný míľnik, sa často snažia tieto udalosti preniesť na telo, čo im veľakrát psychicky pomáha.

Je to tradícia 

Niektorí ľudia považujú modifikáciu tela za takzvané duchovné prebudenie a iniciačný proces. Existujú aj kultúry, ktoré si dávajú tetovanie pri obrade prechodu z detstva do dospelosti. 

Fyzická tolerancia

Existujú ľudia, ktorí sa snažia prekonávať bolesti, rôzne výzvy a tým celkové osobné limity. Jedným z takých limitov môže byť aj tetovanie, ktorým sa akoby snažia ukázať odolnosť a húževnatosť.

Spôsob ako zapadnúť do skupiny

Väčšina ľudí chce patriť do určitej skupiny ľudí. A jedným zo spôsobov ako sa spriateliť s niekým s rovnakou záľubou je, že si jedinec dá tetovanie alebo napríklad piercing. Niektorí ľudia si upravujú telá kvôli tomu, aby mohli byť súčasťou rockovej skupiny.

Impulzívny čin

Pravdou je, že nie každý, kto si nechá urobiť piercing alebo tetovanie tak urobí po dlhom premýšľaní. Sú ľudia, ktorí to urobia len impulzívne a aj preto si niektorí dajú tetovanie odstrániť. Približne 17% ľudí svoje tetovanie ľutuje.

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.