Pred 60 rokmi vznikla prvá snímka planéty Zem, postupne však vznikali nové a lepšie. Pozrite sa

5219

Pred šesťdesiatimi rokmi v auguste poslala družica Explorer 6 prvé vesmírne televízne snímky Zeme. Odvtedy sa, pochopiteľne, objavovali významné medzníky vo vylepšovaní technológii a tak aj vo fotografovaní Zeme. Uvidíte slávne snímky od „Earthrise“, „Eagle’s Return“ (návrat orla) až po „Blue Marble“ (modrý mramor), ktoré nasnímali astronauti Apollo zo stanice NASA.

Satelit Explorer 6

Bol síce prvý, kto priniesol verejnosti obrázky Zeme cez satelit, ale jeho snímky určite nie sú tie najlepšie. Ukazoval slnečnú zónu Tichého oceánu a oblačnosť nad ním z roku 1959, týždeň po jeho vypustení družice, približne 28 000 km nad Zemou. Technológia sa však neustále zlepšovala a postupne prichádzali, našťastie, oveľa lepšie zábery.

„Earthrise“

Je Štedrý deň 1968 a prví ľudia sa nachádzajú v blízkosti mesiaca a zároveň najďalej od Zeme, než sa kedykoľvek dostal ktorýkoľvek pozemšťan. Astronauti Apolla 8 – Frank Borman, James Lovell a Bill Anders vidia vzdialenú stranu Mesiaca. Anders urobil prvé zábery Zeme nad povrchom Mesiaca, ktoré pravdepodobne naštartovali environmentálne hnutie. „Fotografia ukazuje krehkosť našej Zeme, krásu Zeme a to, aké bezvýznamné je, že sme vo vesmíre,“ povedal Borman. Hoci bola omnoho menej pôsobivá, prvú fotografiu Zeme z blízkosti Mesiaca vlastne urobil Lunar Orbiter 1 ešte o dva roky skôr, a to 23. augusta 1966.

„Modrý mramor“

Prvú fotografiu Zeme ako celku poznáme vďaka astronautovi menom Harrison H. Schmitt, ktorý ju vytvoril 7. decembra 1972. Bol členom posádky Apolla 17 a na ceste k dokončeniu poslednej misie NASA pristáť na Mesiaci. Astronauti skutočne videli Antarktídu na vrchole, čo bolo možné iba preto, že Apollo 17 mal za sebou slnko a na južnej pologuli začínal letný slnovrat. Keďže Apollo 17 bola poslednou posádkou na Mesiaci alebo kdekoľvek inde mimo nízkej obežnej dráhy Zeme, je dosť nepravdepodobné, že človek opäť niekedy zachytí takýto obraz Zeme. Satelit NASA s názvom Observatórium Deep Space Climate Observatory však teraz vystavuje fotografiu „Blue Marble“ aj štyridsať rokov po pôvodnom vydaní, a to na počesť tohto vzácneho záberu.

„Bledo modrá bodka“

Americký astronóm Carl Sagan sa snažil o zachytenie niečoho zaujímavého, keď 14. februára 1990 presvedčil NASA, aby otočila kamery Voyager 1 späť k slnečnej sústave, ktorú rýchlo opúšťala. Dokončili svoju úspešnú misiu, ktorej cieľom bolo odfotografovať Saturn a Jupiter a ich mesiace, no podarilo sa tiež zachytiť Zem ako jediný pixel v strede rozptýlených svetelných lúčov. „Pozri sa znova na tú bodku. To je domov. To sme my. Tu žije každý, koho ste kedy milovali a milujete, ale aj nikdy nepoznali. Každá jedna ľudská bytosť, ktorá kedy obývala túto planétu, žila tam.“

Voyager 1 bol v tom čase 13 miliárd kilometrov od Zeme v medzihviezdnom priestore.

„Deň, kedy sa Zem usmiala“

Na prvý pohľad sa táto fotografia vôbec nejaví ako Zem, ale ako planéta Saturn. Snímka, ktorú nasnímala kozmická sonda NASA Cassini 19. júla 2013 a ktorú vytvoril vedec Carolyn Porco, bola vytvorená v okamihu, kedy Saturn zatienil Slnko. Vidieť tam túto planétu a jeho prstene, sedem z jeho mesiacov, Venušu, Mars a Zem (dole, vpravo) na pozadí.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre