Chcete sa presťahovať do nového a v ideálnom prípade takzvane do lepšieho? Než začnete prečítať inzeráty a vyrazíte na prvé prehliadky, mali by ste si ujasniť, čo vlastne od novej nehnuteľnosti očakávate. Jasná predstava totiž zvyšuje šancu, že nájdete, čo hľadáte.

foto: shutterstock

Aké príslušenstvo je pre vás dôležité?

U nehnuteľností nekompromisne platí zákon ponuky a dopytu. Inými slovami – za všetko hojne žiadané vybavenie a príslušenstvo si náležite priplatíte. Hovoríme napríklad o garáži pre vaše vozidlo, priestrannej lodžii, na ktorú sa pohodlne zmestí balkónový nábytok, o pivničných priestoroch alebo výťahu. A samozrejme o každom metre štvorcovom podlahovej plochy.

Ak nie je váš rozpočet nafukovací, budete si musieť ujasniť, čo je pre vás absolútnou prioritou a ktoré veci naopak dokážete oželieť. Stanoviť by ste si teda mali minimálnu podlahovú plochu bytu a počet miestností. Od ktorého poschodia sa už nezaobídete bez výťahu a podľa lokality bytu zhodnotiť, či budete potrebovať garážové státie, alebo si vystačíte s parkovaním na ulici, prípadne či automobil vôbec nebude (najmä v prípade nehnuteľností situovaných vo veľkých mestách s kvalitnou verejnou dopravou) potrebný.

Novostavbu, alebo radšej starší byt?

Ďalším dôležitým aspektom je vek bytu, ktorý kupujete. Každý variant má totiž niečo do seba.

Novostavba ponúkne najmodernejšie technológie – najmä kvalitné zateplenie. Vďaka tomu sa budete môcť tešiť z nižších pravidelných nákladov spojených s nehnuteľnosťou. Pokiaľ byt kúpite ešte pred dokončením, budete navyše ľahko môcť ovplyvniť aj dizajn bytu – zvolíte si vlastné podlahy, obklady, dvere a ďalšie detaily.

Novostavby ale spravidla majú horšiu polohu – len minimum z nich sa nachádza v centrách miest. A ak už sa nejaké nové byty v centre mesta stavajú, takmer vždy ide o rezidencie s prémiovou cenovkou. V centre mesta teda väčšinou budete hľadať starší byt.

Historická zástavba ponúkne budovy s nezameniteľnou atmosférou, akú vám nový byt neponúkne. Niekedy je možné zase voľbou staršieho bytu situovaného na predmestí ušetriť cenné financie a využiť ich pre dôkladnú rekonštrukciu.

Možností je v tomto prípade takmer neobmedzene. Aj tu by ste si teda mali jasne určiť, aký byt (a za akú cenu) vlastne hľadáte, a podľa toho inzerované byty vyfiltrovať.

Myslite aj na občiansku vybavenosť a dopravnú obslužnosť

Do úvahy musíte brať aj občiansku vybavenosť okolia vášho bytu. Chcete mať v pešej vzdialenosti obchod s potravinami, vyžadujete možnosť dovozu hotových pokrmov z kvalitnej reštaurácie, alebo sa nezaobídete bez barov, kín a divadiel? Častou požiadavkou je tiež dostupnosť materskej a základnej školy. To všetko sú požiadavky, ktoré značne ovplyvnia to, v akej lokalite si byt nakoniec zaobstaráte. Pokiaľ sú totiž vaše požiadavky na občiansku vybavenosť neskromné, len ťažko môžete voliť byt v menších obciach alebo dokonca na vidieku.

Myslite tiež na svoje pracovné uplatnenie alebo dopravnú dostupnosť voči vašim priateľom a zvyšku rodiny. Vzdialenosti sa síce z hľadiska času vďaka rastúcej diaľničnej sieti a zvyšujúcej sa kvalite verejnej dopravy zmenšujú, napriek tomu je dobré všetko overiť a prepočítať, než podpíšete kúpnu zmluvu.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.