Keď v roku 2014 Dylan Scalet zdedil značnú zbierku fotografií, ktoré zachytil jeho starý otec Jack Sharp, veľa od nich neočakával. V skutočnosti mu trvalo 6 rokov, kým ich konečne začal digitalizovať. Avšak to, čo objavil, bol poklad v podobe neuveriteľných fotografií zobrazujúcich pouličný život v Európe pred viac ako polstoročím. Predčilo to tak všetky jeho očakávania.

Bol naozaj nadšený pokladom svojho starého otca. Scalet sa bohužiaľ narodil až po jeho smrti a nemal preto šancu sa s ním stretnúť. „Bol som skutočne nadšený, keď som zistil, čo sa nachádza vo všetkých krabiciach, ktoré som zdedil. Nemohol som uveriť obrázkom, ktoré som objavil pri ponore do archívu. Okamžite som vedel, že tieto fotografie sú zvláštne. Nielen preto, že boli vytvorené mojím starým otcom, ale aj preto, že som bol schopný objektívne rozpoznať ich krásu. Vedel som, že si bude vyžadovať veľa práce obnoviť ich, no stálo to zato,“ povedal muž.

Scalet mal vždy v úmysle digitalizovať film, ale čakal na vhodný čas kedy investovať do vysokokvalitného skeneru. Keď vypukla pandémia, tak mal dostatok voľného času na to, aby mohol začať. S láskou naskenoval 5 000 negatívov a talent svojho starého otca ukázal aj verejnosti. „Po ukončení štúdia som sa viac sústredil na rozbehnutie kariéry a nemal som prostriedky na to, aby som si zaobstaral správny skener. O 5 rokov neskôr som už však mohol investovať do Epson V850 a karanténa bola ideálnym časom na to, aby som s projektom začal,“ dodal Dylan.

Jack Sharp bol britským inžinierom a pracoval v Ženeve vo Švajčiarsku. Vo voľnom čase pôsobil v 50. – 70. rokoch ako pouličný fotograf. Keď začal fotografovať, veľa skúmal, rozumel mechanike fotoaparátu aj tomu, ako zachytiť dokonalé svetlo.Jack sa narodil v Harrolde vo Veľkej Británii v roku 1928 a potom sa v roku 1955 presťahoval do Švajčiarska, aby sa stal inžinierom v slávnej výskumnej organizácii CERN. Deda som nikdy nestretol. Všetko čo o ňom viem, sú príbehy, ktoré počúvam od svojej mamy alebo iných príbuzných. Všetci ho milovali. On miloval život a užíval si ho. Bol to šikovný chlap a do všetkého, čo robil, dal celé srdce,“ uzavrel hrdý vnuk.

A musíme potvrdiť, že ide o skutočne vzácne i zaujímavé fotografie.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.