V minulosti existovalo mnoho bystrých hláv, ktoré vytvárali neobyčajné predmety. A aj keď to môže znieť neuveriteľne, veľa vecí, ktoré sú pre nás dnes nové, existovali už stovky rokov dozadu.

1. Vodný bicykel

Vodný bicykel bol vynájdený okolo roku 1890. Pozostával z troch dutých kolies a pedálov. Vynálezca na ňom chcel prejsť 40 km cez Lamanšský prieliv, bolo to však náročné, pretože bicykel bol malý.

2. Okuliare na čítanie v posteli

Tieto okuliare boli vyrobené v roku 1936. Zmyslom bolo uľahčiť ľuďom čítanie v posteli, teda aby si nemuseli pod seba dávať niekoľko vankúšov. Aj keď sa prvý model neuchytil, dnes ich možno kúpiť za dostupnú cenu.

3. Prenosná sauna

Síce dnes celkom stúpa záujem o kúpu prenosných sáun, nie je to nový produkt – bol vynájdený v roku 1955.

4. Virtuálna realita

Prístroj podobný tomu dnešnému bol vynájdený Hugom Gernsbackom už v roku 1936. Vtedy sa však televízne okuliare, ako ich volali, ukázali ako nepraktické, preto sa na trhu nechytili.

5. Elektrické kolobežky

Autoped sa vyrábal od roku 1915 do 1922. Aj keď ho považovali za efektívny prístroj, nedistribuoval sa do sveta. Dnes sa však elektrické kolobežky využívajú denne a takmer v každom kúte sveta.

6. Umývačka riadu

Prvé mechanické umývacie zariadenie bolo patentované v roku 1850. Bolo vyrobené z dreva a niekto musel otáčať pákou, aby voda striekala na riad. Toto zariadenie však nebolo prijaté, pretože nebolo veľmi praktické. Dnes je pre nás ťažké si predstaviť život bez umývačky.

7. Menštruačné kalíšky

Prvé prototypy menštruačných kalíškov boli patentované už v 60. a 70. rokoch 19. storočia. Aj keď boli inovatívne, väčšina z nich sa na trhu neuchytila.

8. Bežecký pás

Prvý bežecký pás bol patentovaný v roku 1913. Bol navrhnutý na cvičenie, ale pomáhal aj pri diagnostikách pľúcnych a srdcových ochorení.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.