Určite ste už počuli známe: “ Ak prehltneš žuvačku zalepí ti črevá a budú ťa musieť operovať“ . Túto vetu môžete počuť predovšetkým medzi deťmi, ktoré to predtým počuli od svojich rodičov. Aká je však pravda?

 

žuvačka trávenie

Zrejme tušíte, že ak by žuvanie a následne prehĺtnutie žuvačky tak nebezpečné nezaobišlo by sa to minimálne s varovaním na obale. Čiže v skratke, prehltnutie jednej žuvačky vám s malou pravdepodobnosťou spôsobí problémy (berieme do úvahy, že ste 100% zdravý jedinec) . Prehltnutie viacerých žuvačiek však môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy.

Žuvanie žuvačiek je tu už od nepamäti, naši predchodcovia žuvali napríklad miazgu zo stromov. Pomáhali im to (podobne ako dnes) čistiť zuby a ostať dlhšie hore . Starovekí Číňania žuvali napríklad koreň ženšenu a starovekí Gréci si pred bojom dopriali kôru zo stromov.

Dnešné žuvačky sa vyrábajú zo syntetickej gumy, ide v podstate o chutnejšiu verziu materiálu, ktorý sa používa na výrobu gúm na ceruzkách alebo gúm na bicykloch.

 Žuvačka je nestráviteľná

Faktom ale ostáva, že  žuvačku nemožno rozložiť pomocou kyselín v žalúdku a tak drvivá väčšina prehltnutých žuvačiek končí v stolici – nerozložená. Avšak, zjedenie veľkého množstva žuvačiek môže spôsobiť to, predčím vás kamoši a rodičia v detstve varovali.

Známy je prípad dievčatka z Izraelu, ktoré žuvalo a následne prehltlo až 5 žuvačiek denne, čo spôsobilo zlepenie potravy v žalúdku. Dievča muselo podstúpiť chirurgické odstránenie „zlepenca“ .

 

Foto: Pixabay

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.