Či už ide o zvieratá, ktoré predstierajú graviditu, aby dostali viac jedla alebo o holuby, ktoré dokážu vycítiť rakovinu – každý deň sa učíme niečo nové. Nie vždy ide len o nudné fakty. Prečítajte si 12 zaujímavých informácií, ktoré budú pre vás pravdepodobne úplne nové.

1. Množstvo rúžov obsahuje rybie šupiny

Ingrediencia zvaná guanín sa často používa pri výrobe rúžov, aby im dodala lesklý efekt. Získava sa z rybích šupín a v kozmetickom priemysle sa nazýva “perlová esencia”.

2. Vďaka plochým obrazovkám s vysokým rozlíšením sú psy schopné vidieť obraz v TV

Psy vidia obraz podobne ako my, ľudia, a sú dostatočne inteligentné na to, aby spoznali v televízii zvieratá – presne ako v reálnom živote.

3. Kravy, ktoré majú svoje mená, vyprodukujú až o 258 litrov mlieka viac než tie bez mena

Britskí výskumníci porovnali produkciu kráv bez mena a s menom. Farmári, ktorí svojim kravám dali mená, mali o 7 938 litrov mlieka viac než tí, ktorí svoje zvieratá nepomenovali (7 680 litrov).

4. Ľudské telo obsahuje 0,2 mg zlata

gold photo
Photo by mandiberg

Zlato sa nachádza v krvi a je nevyhnutné pre fungovanie našich kĺbov. Tak isto je dôležité pri prenášaní signálov v tele. Priemerný človek, vážiaci 70 kilogramov, má v tele dokopy 0,2 miligramov zlata.

5. Močenie v sprche môže ročne ušetriť zhruba 2 210 litrov vody

toilet photo
Photo by Alexas_Fotos (Pixabay)

Ak sa raz za deň sprchujete a počas tej sprchy sa vymočíte, ušetríte cca 6 litrov vody zo splachovania. To znamená, že za 365 dní by sa vám podarilo ušetriť zhruba 2210 litrov vody.

6. Nikde v Paríži nenájdete značku STOP

V Paríži je 6 100 ulíc, ani na jednej však nenájdete dopravné značenie STOP. Posledné takéto značenie bolo odstránené niekedy medzi rokmi 2012 a 2014. Dôvodom je, že auto po pravej strane má vždy v Paríži prednosť.

7. Deti sú efektívnejšie, ak činnosť vykonávajú v kostýme hrdinu

Podľa štúdie sú deti efektívnejšie nielen v kostýme Batmana, ale aj v kostýme Staviteľa Boba, Rapunzel a Dory prieskumníčky.

8. V Japonsku je podmorská schránka, cez ktorú môžete poslať poštu

Najhlbšie umiestnená schránka obdrží denne zhruba 1 000 – 1 500 listov denne. Nachádza sa v zálive Susami. Môžete si kúpiť vodeodolnú obálku a komukoľvek ju poslať.

9. Sladkosť jablka nezávisí od jeho farby

Podľa sprievodcu klasifikácie jabĺk je odroda Red Delicious (so sýto červenou farbou) menej sladká než odroda Fuji, ktorá má vyblednutejšiu farbu, ale je sladšia.

10. Videnie bábätka je po narodení rozmazané, poriadne zaostrí až okolo jedného roka

Keď sa narodí bábätko, všetko vidí rozmazane. Dokážu lepšie zaostriť na predmety vzdialené 25 centimetrov, preto sa zvyknú uprene pozerať na mamičky počas kojenia.

Okolo troch mesiacov už vedia pozorovať veci okolo seba, takže ak okolo nich zamávate niečim farebným, spozorujú to.

Vo veku jedného roka už dokážu vidieť ostro – blízko aj ďaleko. Dokážu rýchlo zaostriť aj na pohybujúce sa predmety.

11. Pandy vedia predstierať graviditu

Čísla pôrodov týchto zvierat sú na extrémne nízkej hodnote, takže v prípade, že sa to stane, sa ich opatrovatelia o nich starajú ako v bavlnke. Preto pandy často predstierajú graviditu – dostáva sa im viac pozornosti a jedla.

12. Vrany uchovávajú nevraživosť

Štúdie ukázali, že vrany sú schopné zapamätať si tvár, ktorá sa k nim nesprávala pekne, a neskôr ju spoznať a pomstiť sa.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.