Prekvapivý objav – ozónová diera je momentálne vôbec najmenšia od jej objavenia v roku 1982

1437

NASA odhalila svetu správu, že diera v ozónovej vrstve je v súčasnosti najmenšia od jej prvotného objavu. Nie je to však veľmi dôvod na oslavu. Vedci totiž hneď v správe varovali, že to zatiaľ nie je znakom jej cesty k zotaveniu.

Spoločná tlačová správa spoločnosti NASA a NOAA uviedla, že odborníci zaznamenali najmenšiu ozónovú dieru, odkedy ju prvýkrát začali pozorovať v roku 1982. Aj keď sa to samotní vedci stále snažia pochopiť, predpokladá sa, že v horných vrstvách atmosféry je momentálne neobvyklé počasie. Paul Newman, vedecký pracovník pre NASA sa vyjadril, že to bola veľká správa pre ozón na južnej pologuli. „Je však dôležité uznať, že to, čo tento rok vidíme, je kvôli teplejšej stratosfére. Bohužiaľ to nie je znamenie, že atmosférický ozón sa zrazu nachádza na rýchlej ceste k obnove,“ povedal.

Podľa Ozon Watch spoločnosti NASA je ozón bezfarebný plyn, ktorý je chemicky veľmi aktívny a ľahko reaguje s rôznymi inými látkami. Tieto reakcie spôsobujú poškodenie života rastlín aj pľúcnych tkanív ľudí. Ozón však tiež absorbuje škodlivé zložky slnečného žiarenia známe ako ultrafialové B alebo UV-B. Vysoko nad povrchom, dokonca aj nad poveternostnými systémami, jemná vrstva ozónového plynu absorbuje UV-B a chráni živé bytosti pod ním. Jeho existencia má tak svoje výhody aj nevýhody. 

Ozónová diera nad Antarktídou sa zvyčajne zväčšuje v septembri a októbri, pričom vedci ju každý rok sledujú až do chvíle, keď narastie na svoje ročné zimné maximum. Tento rok však zistili, že diera bola menšia, ako sa očakávalo. Satelitné údaje ukázali že sa zmenšila na 3,9 milióna štvorcových kilometrov. Ešte 8. septembra pritom bola veľká 6,3 milióna štvorcových kilometrov. V normálnych poveternostných podmienkach je otvor v tomto ročnom období zvyčajne rozlohovo na úrovni 8 miliónov štvorcových kilometrov.

NASA vo svojom vydaní vysvetlila, že toto je iba tretíkrát za posledných 40 rokov, kedy vysoké teploty spôsobené poveternostnými systémami skutočne pomohli zmenšiť ozónovú dieru, k čomu predtým došlo v rokoch 1988 a 2002. Odborníci predpokladajú, že antarktický ozón sa zotaví späť na úroveň z roku 1980 až okolo roku 2070.

 

Zdroj

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre