Dnes sa zdá, že sa všetko príliš rýchlo mení a naše životy vyzerajú úplne inak než pred pár rokmi. Ovplyvnili to aj predmety, ktoré každý deň používame. Poďme sa spoločne pozrieť, ako sa tieto veci zmenili.

1. Žiletka

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa tak veľmi nezmenili, no ak si ich porovnáme, dnešné žiletky sú ľahšie použiteľné a menej nebezpečné.

2. Tlačiareň

Tlačiarne, ktoré nájdeme doma alebo v kanceláriách, sú oveľa menšie a ľahšie než tie staré.

3. Reproduktor

Väčšina z nás si spomína na obrovské reproduktory – predsa čím väčšie, tým lepšie, nie? Reproduktory na Bluetooth, ktoré máme k dispozícii dnes, sú praktickejšie. Môžeme ich jednoducho prenášať a kvalita zvuku je skvelá.

4. Kuchynská rúra

Staré rúry fungovali na drevo. Dnes nám stačí zaplatiť za elektrinu a môžeme vypekať, koľko chceme.

5. Kalkulačka

Staré kalkulačky mali základné funkcie – sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie čísel. Moderné kalkulačky zvládnu omnoho viac.

6. Vysávač

Drastická zmena neobišla ani vysávače, ktorých funkcia je síce rovnaká, no ich tvar, veľkosť a podmienky fungovania sa zmenili. Robotické vysávače spôsobili niečo ako revolúciu v upratovaní.

7. Práčka

Vľavo je fotografia pracieho prístroja, ktorý používali v 40. rokoch minulého storočia. Vpravo je moderná automatická práčka, ktorá ponúka množstvo rôznych programov.

8. Hriankovač

Prvý hriankovač bol vynájdený v Škótsku v roku 1893. Funkcia sa síce nezmenila, no dnešný hriankovač vyzerá estetickejšie a sofistikovanejšie.

9. Ženské topánky

Áno, do zoznamu sa dostali aj ženské topánky, pretože aj tie sa dosť zmenili. Z hodvábnej obuvi so sponami (1740) až po vysoké opätky.

10. Kanvica

Kanvice prešli dlhú cestu, aby sa dostali tam, kde sú dnes. Vlastní ich takmer každá domácnosť – sú praktickejšie, jednoduchšie a oveľa krajšie než tie pôvodné.

11. TV

Nie je žiadnym prekvapením, že práve televízory sa takto radikálne zmenili. Patria medzi najpoužívanejšie predmety a dnes sú to sofistikované zariadenia s množstvom možností.

12. Telefón

Obrovskou zmenou prešli aj telefóny, ktoré sa z veľkých a ťažkých predmetov zmenili na malé a praktické zariadenia, bez ktorých sa nepohneme ani na krok.

13. Slnečné okuliare

Okuliare boli vynájdené, aby chránili oči pred UV žiarením. Dnes to spĺňajú v oveľa lichotivejšej podobe.

14. Žehlička

Aj žehličky prešli veľkou zmenou. Kedysi to bol ťažký kovový predmet, ktorý vyžadoval dostatočnú silu na jeho manipuláciu.

15. Slúchadlá

Prvé slúchadlá používali telefónni operátori. Neskôr si ich obľúbili aj ostatní, najmä mladí ľudia. Z káblových sa zmenili na bezdrôtové a patria medzi najdôležitejšie a najpoužívanejšie doplnky.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.