Doktor Li Wenliang je považovaný za hrdinu. Okrem toho, že sa nebál v krajine akou je Čína a zastrašovaný políciou vypustiť do sveta správu, že sa tam začal šíriť záhadný vírus, pomáhal ľuďom do samotného konca, keďže koronavírusu napokon sám podľahol. A teraz, rok po jeho smrti, mu ľudia po celom svete vzdávajú poctu.

Covidom-19 sa do dnešného dňa nakazilo už 106 miliónov ľudí a zomrelo viac ako 2,3 milióna. A rok potom, čo to všetko odštartovalo v čínskom Wuchane, si ľudia spomenuli na prvého človeka, ktorý ako prvý upozornil na šíriacu sa nákazu. Doktor Li sám na vírus 7.2.2020 zomrel po tom, čo liečil nakazených ľudí a podstúpil tak, vzhľadom aj na vtedajšie chudobné informácie o víruse, tzv. cestu smrti.

Tento iba 34-ročný muž pracoval ako očný lekár vo Wuchane. Snažil sa varovať ďalších zdravotníkov pred vírusom podobným SARS, ale potom si ho predvolala polícia na výsluch uprostred noci a pod hrozbou trestného stíhania ho prinútili podpísať sľub, že nebude šíriť nepravdivé informácie. Keď sa začali nemocnice plniť a prípady pribúdali, obavy tohto lekára sa naplnili. Krátko po jeho smrti ho epidemiológ Zhong Nanshan označil za hrdinu Číny.

Tí, ktorí na tohto mladého lekára nezabudli, sa zišli aj na online platforme, kde písali, že navždy ostane v ich srdciach a nikdy sa na neho nezabudne. Li Pan, obyvateľ Wuchanu povedal toto: „Bol prvý, ktorý nám o víruse povedal. Určite vedel, že to bude mať na neho samotného veľký dopad, no nebál sa a spustil poplach. Bol naozaj odvážny. Verejnosť ho uznáva a myslím si, že by mal dostať oficiálne vyznamenania“.

Ani zďaleka to nie sú iba Číňania, ktorí si spomínajú a vzdávajú hold tomuto lekárovi. Robí to aj zvyšok sveta prostredníctvom sociálnych sieti, najmä Twitteru.

Zdroj

Foto: Twitter, Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.