Prešovský kraj a jeho najobľúbenejšie pamiatky UNESCO

4315

UNESCO je skratka pre Organizáciu spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Táto organizácia vytvorila Zoznam kultúrneho a prírodného svetového dedičstva UNESCO, kde sú zapísané výnimočné diela. Tie sú jedinečné svojou architektúrou či stavebnou technológiou a reprezentujú kultúrnu tradíciu, vieru či spolupatričnosť človeka a prírody.

Aby ste mali lepšiu predstavu, tento Zoznam UNESCO obsahuje 878 položiek z celého sveta. Zo Slovenska bolo zatiaľ zapísaných sedem lokalít. Z toho štyri lokality s niekoľkými objektmi sa nachádzajú priamo . Pamiatky UNESCO patria k najnavštevovanejším turistickým atrakciám Prešovského kraja.

Historické centrum Bardejova

Za najobľúbenejšiu pamiatku UNESCO v Prešovskom kraji považujú ľudia historické centrum Bardejova s jeho meštianskymi domami. Toto centrum sa rozprestiera okolo nádhernej goticko-renesančnej budovy mestskej radnice. Dominantou námestia je Bazilika sv. Egídia, ktorá sa môže pýšiť jedenástimi drevenými krídlovými oltármi.

Bardejov, zdroj: pixabay.com

Levoča

Medzi obľúbené mestá, ktoré mali tú česť a boli zapísané do Zoznamu UNESCO, patrí aj Levoča. Dominantou tohto mesta je Chrám sv. Jakuba, ktorého história siaha až do 14. storočia. Nájdete v ňom drevený oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče, ktorý je vďaka svojej výške 18,6 metra najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete. Ak vás Levoča nadchla, sa o jej kultúrnych pamiatkach dozviete viac.

Levoča, zdroj: pixabay.com

Spišský hrad a okolie

Ďalšou obľúbenou pamiatkou Prešovského kraja je komplex, ktorý tvorí Spišský hrad, Spišská Kapitula a Spišské Podhradie. Svojou rozlohou cez 4 hektáre je Spišský hrad považovaný za jeden z najväčších hradov v strednej Európe. Ak poputujete na toto územie, určite sa oplatí zastaviť v neďalekej Žehre, kde nájdete Kostol sv. Ducha s unikátnymi freskami z 13. storočia.

Spišský hrad, zdroj: pixabay.com

Drevené kostolíky

V slovenskej časti Karpatského oblúka sa nachádza súbor drevených sakrálnych stavieb, kde sa dodnes stretávajú veriaci grécko-katolíckej, rímsko-katolíckej a evanjelickej cirkvi. Na území kraja sa nachádza až 26 drevených kostolov. Do Zoznamu UNESCO sa zaradili chrámy v Kežmarku, Hervartove, Ladomirovej a v Bodružali.

 

V Kežmarku nájdete Evanjelický artikulárny kostol, ktorý je výnimočný tým, že ho postavili bez použitia kovových klincov. V Hervartove je Kostol sv. Františka z Assisi, ktorý je z konca 15. storočia a je najstarším kostolíkom na Slovensku. V Labomirovej  natrafíte na Chrám sv. Michala Archanjela, ktorý bol tiež pôvodne postavený bez jediného klinca. V Bodružali na vás čaká Chrám sv. Mikuláša so zachovanou časťou nástenných malieb z konca 18. storočia.

Kežmarok, zdroj: pixabay.com

 

Prírodné dedičstvo Prešovského kraja

V Prešovskom kraji sa nenachádzajú iba kultúrne pamiatky UNESCO, ale aj tie prírodné. Patria medzi ne Karpatské bukové pralesy, ktoré sa rozprestierajú na slovenskej a ukrajinskej strane Karpát. Ich výnimočnosť spočíva v tom, že vytvárajú akúsi reťaz území s pôvodným prírodným lesom, ktorý tu rástol tisícky rokov. Nájdete tu storočné jedle, buky a javory či množstvo chránených druhov operencov.

Karpaty, zdroj: pixabay.com

 

 

Už viete, kam sa nabudúce vydáte? Očarili vás krásne mestá Prešovského kraja, alebo sa pôjdete prejsť po tisícročnom lese? Prešovský kraj a jeho obľúbené pamiatky UNESCO vás už očakávajú.

 

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre