Meno Ernst Moro dnes nie je príliš známe širokému publiku, pretože sa jeho príbeh a činy do kníh ani filmov nedostali tak, ako by si to zaslúžil. Široká škála lekárov však pozná tohto rakúskeho detského lekára ako vynikajúceho špecialistu, ktorého praktiky pomohli zachrániť tisíce detí a až do dnešného dňa sa v medicíne využívajú.

, Príbeh doktora Ernsta Mora, ktorý zachránil tisíce dojčiat obyčajnou mrkvovou polievkou

Ernst Moro sa narodil v Ľubľane v Slovinsku, ktoré bolo v tom čase súčasťou Rakúsko-Uhorska. V roku 1874 študoval na univerzite v rakúskom Grazi a neskôr sa stal profesorom pediatrie na univerzite v Heidelbergu v Nemecku. V tých časoch sa pediatria v Európe práve vyvíjala ako samostatná oblasť medicíny a v tom čase bola miera úmrtnosti dojčiat veľmi vysoká a dosahovala takmer 25%! Jedným z hlavných dôvodov, prečo v tom čase zomierali tisíce detí, bola obyčajná hnačka. Doktorovi Morovi sa podarilo nájsť spôsob, ako zachrániť tieto deti, pričom jeho liek bol jednoduchý a geniálny zároveň.

Ersnt navrhol dávať deťom mrkvovú polievku uvarenú podľa vlastného receptu. Táto jeho mrkvová polievka obsahuje iba 3 prísady:

– 500 g mrkvy
– vodu
– soľ

Postup: Mrkvu je potrebné umyť, vyčistiť a uvariť vo vode, až kým nezmäkne. Mrkva sa precedí a pridá sa voda tak, aby sa jej celkové množstvo rovnalo 1 litru. Následne sa pridá štipka soli.

, Príbeh doktora Ernsta Mora, ktorý zachránil tisíce dojčiat obyčajnou mrkvovou polievkou

Ukázalo sa, že táto jednoduchá polievka zastavila hnačku u dojčiat, dokonca aj v najhorších formách a jednoduchý recept tak pomohol zachrániť tisíce detí. Neskôr štúdie ukázali, že oligosacharidy nachádzajúce sa v mrkvovej polievke zabránili baktériám prilepiť sa na črevné steny a zastavili tak hnačku. Postupom času bol tento liek nahradený antibiotikami a liekmi proti hnačke. V tých časoch to však pomohlo dramaticky zvýšiť mieru prežitia dojčiat.

Okrem mrkvovej polievky, ktorá zachránila množstvo životov, existuje aj veľa ďalších objavov Ernsta Mora, ktoré sa stali míľnikmi v modernej pediatrii:

– Objavil takzvaný “všeobjímajúci reflex” alebo Moro reflex, ktorý pomáha detekovať spastickú mozgovú obrnu u dojčiat.
– Zaviedol termín “prvý trimester” a opísal kľúčové črty tohto obdobia tehotenstva.
– Vyvinul jednoduchý kožný test na tuberkulózu, ktorý sa používal až do šesťdesiatych rokov!
– Zistil, že telá dojčených detí materským mliekom bojujú s baktériami účinnejšie v porovnaní s deťmi, ktoré boli kŕmené z fľaše.

, Príbeh doktora Ernsta Mora, ktorý zachránil tisíce dojčiat obyčajnou mrkvovou polievkou

Doktor Moro odišiel z univerzity v Heidelbergu v roku 1936 a do roku 1948 pracoval ako súkromný detský lekár.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

, Príbeh doktora Ernsta Mora, ktorý zachránil tisíce dojčiat obyčajnou mrkvovou polievkou
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.