Ak by dnes robili anketu kto je najmúdrejším človekom súčasnosti, tak zrejme mnoho ľudí by povedalo, že Steve Jobs alebo Elon Musk. To však nie je pravda a sú ľudia s vyšším IQ, len sú v úzadí. Vedeli ste, že oficiálne najmúdrejším človekom sveta je žena, ktorá sa volá Marilyn Vos Savant a práve jej mozog ju preslávil?

Marilyn bola pozoruhodným dieťaťom so spočiatku obyčajným detstvom

Táto žena sa narodila v roku 1946 v Missouri a jej rodičia boli prisťahovalcami z Nemecka a Talianska. Je pravdou, že do svojich 10 rokov žila úplne bežné detstvo a v ničom sa nelíšilo od detstva bežných detí. Všetko sa to zmenilo až po spomínanom veku. Jej život sa odvtedy začal meniť od základu.

Svoj prvý IQ test absolvovala v roku 1956 ako 10-ročná. Jej mentálny vek však bol úplne inde, a to až vo veku 22 rokov a 10 mesiacov a všeobecné inteligenčné skóre namerali na 228. Bežný človek má IQ na úrovni približne 100-120. Pre ešte lepšie porovnanie, inteligencia Alberta Einsteina bolo nameraná na 160 bodov.

A aj keď sa ukázalo, že Marilyn je mimoriadne inteligentné dieťa, tak jej rodičia sa to rozhodli pred verejnosťou skrývať, pretože jej chceli zabezpečiť normálne detstvo.

Verejnosť však zistila, že je jednou z najmúdrejších ľudí tohto sveta

Táto múdra žena začala navštevovať Washingtonskú univerzitu, no tam sa nudila a po dvoch rokoch ju napokon opustila. Začala budovať kariéru v oblasti akcií a nehnuteľností. Skutočnú vášeň však mala pre písanie. Zamierila teda týmto smerom a stala sa z nej spisovateľka. Marilyn však písala svoje romány a poviedky pod pseudonymom, aby zostala mimo pozornosti. 

V roku 1988 sa jej dostalo prvej veľkej pocty. Práve v daný rok ju zapísali do Guinnesovej knihy rekordov vďaka jej neuveriteľnému IQ 228. Až vtedy sa stala slávnou osobnosťou. Začali ju oslovovať televízie a objavila sa v niekoľkých reláciách i ponúkla viacero rozhovorov. „Používame iba približne 10% nášho mozgu, zväčša niekde medzi 5 a 15%,“ povedala mimoriadne inteligentná žena. Dodala, že len niektorí sú schopní využiť 17,7% mozgu. Ľudia sú však podľa nej schopní obrovských vecí.

Vzhľadom na jej jedinečnosť sa dočkala neskôr ďalšej milej pocty, ktorú jej vzdali Simpsonovci, keďže sa v tomto seriály v roku 1999 objavila.

Kritici tvrdia, že premrhala svoj veľký dar

Život matky, manželky a úspešnej publicistky sa zdá byť úplne normálny. V roku 1987 sa vydala za chirurga Roberta Jarvika, ktorý vynašiel mechanické umelé srdce. Nuž a kritici stále tvrdia, že cesta, ktorou išla je príliš triviálna a nevyužila svoj potenciál. Začala dostávať nepekné správy a ľudia začali pochybovať o tom, že je skutočne génius.  

V jednom rozhovore Marilyn povedala, že IQ je len kapacita toho, ako dokážu ľudia využiť svoju inteligenciu. „Každý má schopnosť stať sa aspoň Einsteinom,“ vyjadrila sa prekvapivo k inteligencii.

„Spoločnosť nám toho ponúka veľmi veľa. Nemyslím si, že robíme dosť na to, aby sme jej všetko vrátili, ale myslím si, že všetci nesieme sociálnu zodpovednosť a ja nie som výnimkou. Osobne si myslím, že písanie je správny spôsob ako vrátiť ľuďom to, čo mi dali,“ povedala Marilyn. Je tak tým správnym príkladom toho, že inteligentní ľudia nemusia byť oslavovaní verejnosťou a byť vždy na očiach. Je to úplne normálne.

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.