Priemerná teplota ľudského tela klesá a vedci nevedia prečo

3258

Vedci z Kalifornskej univerzity štúdiou zistili, že za posledné dve storočia naša priemerná telesná teplota poklesla, v niektorých prípadoch o viac ako pol stupňa. To sa nemusí zdať veľa, ale vzhľadom na to, že normálna zdravá teplota sa pohybuje v rozmedzí asi jedného stupňa, je to významná zmena a vedci na to doposiaľ nenašli vysvetlenie.

V 19. storočí nemecký lekár Carl Wunderlich určil, že priemerná zdravá teplota ľudského tela je 37°C. V nasledujúcich rokoch bolo všeobecne prijatých 36,8 stupňov Celzia, pričom zdravé rozpätie sa bežne hodnotilo medzi hodnotami 36,5-37,8. Teraz však štúdia zistila, že v Spojených štátoch klesla priemerná telesná teplota na 36,6°C, zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve klesla pod dolnú hranicu akceptovaného rozsahu zdravých hodnôt, a to na 36,3°C.

Ešte výraznejšia zmena sa spozorovala vo vzdialenejších oblastiach sveta. Domorodý kmeň Tsimane v Amazonii zaznamenal pokles priemernej telesnej teploty jeho obyvateľov o približne pol stupňa len za dvadsať rokov. V priebehu rokov sa objavilo množstvo teórií o tom, čo by mohlo spôsobiť tieto zmeny teploty. Niektorí sa domnievajú, že všeobecné zlepšenie ľudského zdravia vďaka čistejšej vode či očkovaniu znížilo počet infekcií, ktoré spôsobujú vyššie teploty. Iní tvrdia, že rozsiahle používanie klimatizácie a kúrenia znamená, že ľudské telo už nemusí toľko pracovať, aby regulovalo svoju vlastnú teplotu.

Je však zrejmé, že nové zistenia o domorodom kmeni Tsimane vyvrátili obe tieto teórie. Kmeň nemá klimatizáciu ani prístup k rovnakej zdravotnej starostlivosti ako vo vyspelých štátoch, no napriek tomu stále zaznamenal podobný pokles teploty. Antropológ a spoluautor štúdie Michael Gurven povedal, že neexistuje žiadna mágia, ktorá by tieto zmeny vysvetľovala a uviedol, že hodnoty nemusia nevyhnutne znamenať, že populácia je menej zdravá.

Je to pravdepodobne kombinácia viacerých faktorov.Jedna vec, ktorú už nejaký čas vieme je, že neexistuje univerzálna „normálna“ telesná teplota pre všetkých, takže pochybujem, že naše zistenia ovplyvnia to, ako lekári posudzujú údaje o telesnej teplote v praxi,“ povedal Michael. Aj keď štúdia nebude viesť k rozsiahlym zmenám v tom, ako rozoznávame zdravie a chorobu, tak analýza týchto druhov zmien by vedcom mohla pomôcť dozvedieť sa viac o tom, ako sa v priebehu času mení celkové zdravie rôznych populácií.

Zdroj

Foto: Pixabay

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre