Podľa dlhodobého globálneho prieskumu narastajúci pocit nerovnosti podkopáva dôveru v inštitúcie a taktiež kapitalizmus. Edelmanov barometer už 20. rok po sebe zistil, že veľa ľudí už neverí v to, že tvrdá práca im poskytne lepší život. Ide o to, že aj napriek vysokej ekonomickej výkonnosti väčšina respondentov neverí tomu, že sa bude mať o päť rokov lepšie.

people fotografia
Foto od Free-Photos

Znamená to aj to, že hospodársky rast už nie je hnacou silou dôvery, prinajmenšom na rozvinutých trhoch – čo podporuje konvenčnú múdrosť. “Žijeme v paradoxe dôvery,” povedal Richard Edelman, generálny riaditeľ spoločnosti Edelman. “Odkedy sme začali merať dôveru pred 20 rokmi, hospodársky rast naozaj podporoval rastúcu dôveru. Takto to pokračuje v Ázii a na Blízkom východe, ale nie na rozvinutých trhoch, kde je dôležitejším faktorom nerovnosť v príjmoch. Strach potláča nádej a dlhodobé predpoklady tvrdej práce vedúcej k mobilite smerom nahor teraz neplatia.”

Rastúca priepasť dôvery medzi elitami a verejnosťou

Päťdesiatšesť percent opýtaných obyvateľov z rôznych kútov sveta uviedlo, že kapitalizmus vo svojej súčasnej podobe viac škodí ako prospieva svetu. Väčšina zamestnancov (83 percent) na celom svete sa obáva straty pracovného miesta v dôsledku automatizácie, blížiacej sa recesie, nedostatku odbornej prípravy, lacnejšej zahraničnej konkurencie či imigrácie.

70% percent respondentov sa obáva straty rešpektu a dôstojnosti, ktorá ich kedysi v ich krajine tešila. Takmer dvaja z troch tvrdia, že tempo technologických zmien je príliš rýchle. Austrália zaznamenala jeden z najväčších poklesov dôvery v technológiu. Austrálčania sa najviac obávajú straty zamestnania v ekonomike koncertu, po ktorej nasleduje recesia, nedostatok odbornej prípravy a zahraniční konkurenti. “Štúdia tiež zistila rastúcu priepasť dôvery medzi elitami a verejnosťou, ktorá by mohla byť odrazom nerovnosti príjmov,” povedal Edelman.

Zatiaľ čo 65% celosvetovo informovanej verejnosti (vo veku 25 – 65 rokov, vysokoškolsky vzdelaných ľudí) uviedlo, že dôveruje svojej inštitúcii, zatiaľ čo 51% masovej verejnosti (všetci ostatní, čo predstavuje 83% percent z celkovej globálnej populácie) tvrdili to isté. “Výsledkom je svet dvoch rôznych skutočností dôvery. Informovaná verejnosť – bohatšia, vzdelanejšia a častejší spotrebitelia správ – ostávajú oveľa dôveryhodnejší voči inštitúcii ako masová populácia. Na väčšine trhov menej ako polovica masovej populácie verí svojim inštitúciám,” uvádza sa v správe.

 

 

Zdroj

, Prieskum ukázal, že ľudia už neveria v to, že tvrdá práca im zabezpečí lepší život
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. Na túto stránku chodím len málokedy, lebo mi prekáža množstvo gramatických a pravopisných chýb v článkoch, ako aj veľa nepresných vyjadrení či nesprávnych prekladov, čo som už párkrát napísal v komentároch. Lenže niekedy treba aj pochváliť a to je tento prípad – zrozumiteľný a jasne napísaný text bez chýb. Chválim autorku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.