Aj na Slovensku existujú ľudia a rôzne združenia, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie. Sami to poznáte, idete po ulici a všade navôkol možno vidieť drvivú väčšinu fajčiarov, ktorí svoje ohorky skrátka hodia na zem. Tomuto sa ale rozhodli v meste Prievidza zamedziť. A to všetko vďaka občianskemu združeniu s názvom Civita Center.

Nerobia síce obrovské projekty, ale malé kroky, ktoré sú taktiež nesmierne dôležité. A čo je podstatnejšie, dokážu nimi vyriešiť rôzne problémy. Napríklad aj ten, ktorý vám dnes predstavíme. Išlo o celkom jednoduchý nápad, ktorý začal fungovať. Počiatočným cieľom združenia bolo vlastne naučiť ľudí, aby cigaretové ohorky nehádzali na zem, ale do koša. Daný kôš však nie je úplne bežný, je špeciálne upravený. Tento kôš nainštalovali v centre mesta.

Takáto iniciatíva už vo svete funguje a v Prievidzi sa ju snažili napodobniť. Občianske združenie komunikovalo o tomto nápade s mestom, keďže s ním rieši aj rôzne iné projekty. „Pomocou malých zmien chceme spoločne vyriešiť niektoré špecifické problémy samospráv, ako neefektívny výber daní, neprívetivé služby, znečistenie verejných priestranstiev, či nízku mieru separovania,“ vyjadril sa zástupca združenia. Dodal, že problém týkajúci sa cigaretových ohorkov vnímajú už dlhšie veľmi citlivo. Pravdou totiž je, že niekedy tvorí odpad z tabakových výrobkov až 80% odpadov v uliciach miest aj obcí.

Ako sme spomínali, inšpirovali sa zahraničím, konkrétne Spojeným kráľovstvom. Tam týmito košmi v miestach ich umiestnenia dokázali znížiť množstvo tohto odpadu až o 74%, čo je skutočne skvelý výsledok. Dané riešenie naozaj funguje, čo dokazujú aj výsledky vedcov. A čo sa týka konkrétnych výsledkov v Prievidzi, tak tie sa už po niekoľkých dňoch ukázali ako prospešné. „Pred nainštalovaním koša bolo na zemi nájdených 124 cigaretových ohorkov. Po ich ďalšom spočítaní po prvom týždni sa ich počet znížil na 24, čo znamenalo takmer 81-percentný pokles,“ dodal zástupca združenia. Pozitívne zmeny sa ukazujú aj po ich opätovnej kontrole.

Prievidza je v realizácii takýchto a podobných intervencií v oblastí tzv. „behaviorálnej politiky“ vôbec prvé mesto, ktoré niečo také v našej krajine realizuje. Existujú dobré správy, mesto totiž spolupracuje s Michalovcami a postupne plánujú aj s ďalšími mestami. Poskytnú im výsledky svojej práce a pokúsia sa inšpirovať, aby zmena postupne prichádzala v celej krajine.

Zdroj: dobrenoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.