Naše telo je vystavované deň čo deň stresom odlišného typu. Tie tréningové majú za úlohu vytvoriť istý impulz pre ďalšie napredovanie a dosiahnutie cieľov, zároveň ale dochádza vo väčšej alebo menšej miere k opotrebovaniu štruktúr a tkanív. Asi každý z nás chce zachovať čo najvyššiu úroveň zdravia čo najdlhšie. Okrem výživy svalov je dôležité taktiež pravidelne vyživovať aj pasívny pohybový systém tvorený kosťami a kĺbmi. Prírodná kĺbová výživa je témou, o ktorej sa veľa hovorí a píše.

bolesť klbov
Bolesť kĺbov trápi stále väčšie množstvo ľudí.

Na našom portáli v tejto sekcii pravidelne apelujeme na benefity plynúce zo správneho zloženia stravy. Jedzte správne, majte vo svojej strave dostatočné množstvo prirodzených a funkčných potravín. Týmto pomôžete vo vyživovaní vašich kĺbov a predĺžite ich životnosť.

 

 

Mnohí športovci sa pozerajú na konzumáciu doplnkov výživy s nevôľou. Buď im neveria, alebo jednoducho chcú postaviť svoj režim na kvalitnej strave a svedomito zvolených potravinách. Životný štýl, to ako často a akým spôsobom sa hýbeme, čo konzumujeme, má významný vplyv aj v oblasti zdravia kĺbov 1. Správna strava a vhodne zvolené cvičenie (šport) má naozaj veľmi dobrý vplyv v tejto oblasti 2.

 

V čom by mala byť špecifická strava podporujúca zdravie kĺbov?

 

Logicky je na prvom mieste dostatok nutrientov. Vápnik, vitamín C, horčík, zinok, vitamín D, kolagén, selén, omega-3 mastné kyseliny. Tieto látky sa v štúdiách objavujú najčastejšie.

 

Prírodná kĺbová alebo potraviny na podporu kĺbov

Začneme od konca. Budeme sa snažiť predstaviť komplexné riešenia, ktoré dávajú logický zmysel a sú viacúčelovo použiteľné ako prírodná kĺbová výživa.

prírodná klbova vyziva
Vitamín C, kvalitné ryby alebo domáca huspenina . Toto všetko môžeme považovať za prírodnú kĺbovú výživu

Omega-3 mastné kyseliny

Omega 3 boli kedysi v tak veľmi veľkom množstve obsiahnuté v jedlách z lososa. Avšak, trend farmárskeho chovu lososa so sebou priniesol zníženie obsahu tejto mastnej kyseliny. Ak máte na túto rybu chuť, zvoľte síce drahšiu, no omnoho chutnejšiu variantu – lososa z lovu.

Väčšina tučných morských rýb pochádzajúcich z lovu bude obsahovať naozaj hodnotné množstvo týchto mastných kyselín. Ak ryby neobľubujete, siahnite po orechoch v prirodzenej forme. Nesolené, nepražené. Kráľom spomedzi potravín v disciplíne obsah omega-3 mastných kyselín je extra panenský olivový olej. Odoláva trendom a je dlhodobo propagovaný a považovaný za zdraviu prospešnú potravinu.

Vápnik

Je spájaný so zdravým kostí od nepamäti. Mak, sezam, chia semienka, zelerová sušená vňať, mäkké syry, tvaroh, pažítka, lieskovce, mandle… Nemôžeme nespomenúť poctivé jogurty.

Kolagén

Kolagén v podobe rôsolu alebo huspeniny si viete pripraviť aj vy. Želatína na kĺby pripravená v domácich podmienkach (huspenina), je pokrmom podporujúcim zdravie kĺbov. Je nabitá veľmi významnou aminokyselinou s názvom glycín.  .

Vitamín C

Najnznámejší vitamín je významným antioxidantom chrániacim telo pred zápalovými procesmi 3. Nájdeme ho v citrusoch, paprike, prekvapivo aj vodnom melóne. Prečítajte si viac o Vitamíne C .

Vitamín D

Nebudete preň potrebovať žiaden zázračný prostriedok ani schopnosť alebo peniaze… Jednoducho choďte von a dovoľte vašej pokožke spoznať slnko! Prečo je to tak dôležité? Niekoľko minút na slnku každý deň je prirodzený spôsob pre tvorbu vitamínu D, ktorého nedostatkom trpí veľká časť populácie. Dôvodom je dnešná sedavá doba a zníženie času stráveného v prírode. Tento vitamín je dôležitý v prevencii ochorení kĺbov, medzi ktoré patrí artritída.

A čo to ostatné? Horčík doplníte prostredníctvom orechov, banánov, šošovice, zinok je obsiahnutý v červenom mäse, špenáte a brokolici, kvalitných syroch, strukovinách a obilninách. Medzi významné zdroje selénu patria para orechy, tuniak, morčacie mäso, vajíčka, slnečnica.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať najlepšiu kĺbovú výživu ?

Užitočný tip na záver:

Buďte hydratovaní! Športovci, okrem toho, že hydratácia znamená lepší výkon a dehydratácia jeho zníženie, dostatok tekutín je asociovaný aj s menším rizikom zranenia a zlepšením lubrikácie kĺbov. Preto by ste tento element vašej prípravy alebo rekreačného športovania nemali zanedbávať!

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.