Či už ide o stavebné materiály, plyn , plastové fľaše ale aj pitnú vodu, ovocie alebo zeleninu, ľudia spotrebovávajú čoraz viac. V tejto sekunde je nás na našej planéte 7,440,765,171 a kým som dopísal túto vetu narodilo sa minimálne 20 nových ľudí. International Resource Panel varuje, že spotreba prírodných zdrojov za za posledných 40 rokov strojnásobila. V roku 1970 sme zo Zeme „extrahovali“ okolo 22 miliónov ton prírodných materiálov (kovy, fosílne palivá, drevo ale aj obilniny…) . S rokom 2010 sa táto štatistika dostala na 70 miliónov ton.

industry-611668_1920

Čo bude ďalej?

Ak by mal tento trend pokračovať tak v roku 2050 budeme potrebovať od našej planéty Zem 180 miliónov ton. Už dnes má nadmerný konzum prírodných zdrojov dopad na ľudské zdravie a životné prostredie. Vedci sa zhodujú, že ak sa nenájde riešenie bude takéto fungovanie ľudského druhu neudržateľné a kolaps bude nevyhnutný.

„Ide o jeden z najväčších testov v histórií ľudstva. Musíme problém riešiť a prinútiť vlády aby čerpanie prírodných zdrojov obmedzili na udržateľnú úroveň.“

kairo-918804_1920

Report tiež pojednáva o veľmi nevyváženom využívaní prírodných zdrojov vzhľadom na jednotlivé krajiny. Najbohatšie krajiny sveta totiž konzumujú až 10 krát viac prírodných materiálov oproti iným. Vzhľadom na počet obyvateľov to vychádza tak, že Severná Amerika a Európa, ktorý v rebríčku jednoznačne vedú skonzumujú 20-25 ton materiálov na obyvateľa. Ázia, Latinská Amerika, a Karibská oblasť sa drží na úrovni 9-10 ton . A Afrika na úrovni 3 tony na obyvateľa a teda takmer 3x menej ako Európa alebo Severná Amerika.

 

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

  1. Riesenie sa uz realizuje, je to samovrazedna politika eu a usa ktore caka mierna obcianska vojna. Z eu bude kalifat s novym obyvatelstvom a spotrebou porovnatelnou na blizkom vychode. Usa caka financny kolaps, odstranenie statnych elit, preformatovanie. Strata postavenia svetoveho lidra a prepad zivotnej urovne. Usa skoncia tak ako velka britania, este pred storocim to bola kolonialna velmoc a co je dnes? Nove centrum bude cina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.