Probiotiká pre psa – Kedy majú zmysel a prečo by ste psom nemali podávať ľudské probiotiká ?

5827

Tak ako my ľudia aj naši chlpatý kamoši majú svoje vlastné zvieratká v tráviacom trakte. Sú pre nich veľmi dôležité, pomáhajú udržiavať pohodu vo vnútornom prostredí. Pri nerovnováhe týchto mikroorganizmov nasleduje zdravotný problém. Prečítajte si, čo by ste mali vedieť v prípade probiotík pre psov.

probiotika pre psa

Fungovanie probiotík u psov

Baktérie a pes majú spolu symbiotický vzťah.  Teda presnejšie tieto mikroorganizmy nazývame komenzálovia. Pomáhajú tráviť potravu prijatú psom a jemu to prospieva pretože črevné mikroorganizmy vedia zlepšiť jeho zdravie.

Žijú vo všetkých častiach psieho tráviaceho traktu. Žalúdok obsahuje len malú populáciu, ale čísla sa zvyšujú pri prechode od tenkého po hrubé črevo. Väčšina ich obýva tračník a nesmieme zabúdať aj na to, že v každej časti traktu sú pomery mikroorganizmov rozdielne. Pri narušení rovnováhy môžu nastať komplikácie.

Všetky potvorky obývajúce dlhé hadice umiestnené v tele psa majú skupinový názov mikrobióm. Zaradíme tam baktérie, mikroorganizmy či vírusy. Pracujú spoločne podobne ako akýkoľvek iný orgán. Každý jedinec ho má unikátny podobne ako ľudský otlačok prsta. Vieme doň zaradiť napríklad Clostrídium, Lactobacillus či Bifidobaktérium.

Mohlo by vás zaujímať: Aký je najlepší pelech pre vášho psa?

Ako kŕmiť mikrobióm?

Papá všetko to čo váš pes. Príjmom stravy teda neprijíma len energiu pre bunky, ale kŕmi aj svoje vlastné zvieratká. Komenzálne baktérie zbožňujú jedno jedlo obzvlášť – vlákninu. Pes ju stráviť nevie, preto má super-pomocníkov.

Existuje niekoľko typov vlákniny :

  • Rozpustná vo vode – obsiahnuté v ovocí, morských riasach a niektoré obilniny,
  • Nerozpustná vo vode – nemôže byť hydratovaná v čreve, celulóza je skvelý príklad
  • Škrob – odolný proti enzýmom v tenkom čreve – väčšinou prejde traktom v nezmenenej podobe

Vláknina ako taká napomáha tvoriť ,,hmotu´´ trusu.

Keď sa baktérie zbláznia

Aj pri malej nestabilite populácií baktérii môže nastať veľký problém v ich hostiteľovi. V prípade, že sa patogénne jedince vymknú kontrole vytlačia tie s ktorými sa pes kamaráti. A to nie je ideálny stav. Pri rozklade lipopolysacharidov obsiahnutých v membráne baktérií (Clostrídium, Enterococus), sa môžu uvoľňovať do tenkého čreva. Ak dôjde k presiaknutiu z čriev, prestúpia skrz stenu a vstúpia do krvného obehu. A máme tu zápal.

Nerovnováha tiež môže nastať aj po konzumácií antibiotík. Zabijú síce votrelcov avšak často siahnu aj po neškodných baktériách. To má za následok disharmóniu.

Čím väčšia populácia baktérií v črevách je menšia šanca , že dôjde k posunu populácií. Môže byť spôsobený už zmienenými antibiotikami ale aj inými farmaceutikami, toxínmi či starnutím. Dokonca aj diéta má istý vplyv na rovnováhu mikrobiómu. Definovať posun je náročne vďaka jedinečnosti populácií každého jedinca.

Má váš pes málo probiotík?

Symptómy majú prejavy najmä v črevách. Ak nastane syndróm deravého čreva pozorujme prejavy aj v iných častiach organizmu.

Bežné signály :

  • Silná hnačka
  • Zlý dych
  • Vetry
  • Zmeny nálad
  • Alergie
  • Precitlivenosť na jedlo
  • Kvasinky

Pri toxicite z bakteriálnych lipopolyproteínov  vstúpených do krvného obehu nasleduje chronický zápal, ktorý môže viesť napríklad ku cukrovke, obezite, deficit živín či autoimunitné poruchy.

Mohlo by vás zaujímať: Ako fungujú probiotiká pre deti?

Ako vedia probiotiká pomôcť vášmu psovi

Roku 2003 prebehol výskum v ktorom sa pozoroval trus dvoch skupín psov. Boli kŕmené rovnakým jedlom, ale jednej skupine sa pridávali do kŕmnej dávky probiotiká. Vedci pri porovnaní zistili, že psi kŕmené probiotikami mali v črevách viac protilátok IgA v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Toto je len jedna z množstva štúdií ukazujúcich prospešnosť probiotík na zdravie a imunitu zvieraťa – aj napriek tomu, že probiotiká nemajú dlhú životnosť.

hladný pes

Prírodné probiotiká pre psa

článku o probiotikách sú zmienené potraviny s ich obsahom. Fermentované jedlo je vinník známy práve kvôli prospešným baktériám, ktoré obsahuje. Avšak myslíte si správne, podávať kyslú kapustu psovi nie je dobrý nápad. Ale! Existuje niekoľko potravín z našej kuchyne vhodných aj pre našich chlpatých kamošov. Samozrejme nie v enormnom množstve. Fermentované potraviny sú bohaté najmä na mliečne kyseliny ako Lactobacilus a Bifidobakterium.

Psy nemajú toľko enzýmov štiepiacich laktózu ako ľudia. Je dobré byť opatrný pri dávkovaní aj keď fermentované výrobky jej majú rozhodne menej oproti čerstvým mliečnym výrobkom (áno, aj mačka je mäsožravec s nízkym počtom týchto enzýmov a naozaj by jej nemalo byť podávané mlieko).

Aké probiotiká sú pre psa najlepšie?

Je dobré hľadať doplnky stravy s niekoľkými kmeňmi. Väčšina štúdií aj dokazuje ich lepšiu účinnosť oproti jednotlivým kmeňom. Tieto potvorky nemajú dlhý život, je potrebné preto hľadať vysoké CFU (colony forming units – jednotky tvoriace kolónie). Toto sa týka najmä mliečnych baktérií pri Saccharomyces (napríklad pivovarské kvasnice) môžeme použiť menšiu dávku, keďže sú odolnejšie. Dávkovanie vždy záleží na type probiotika aké zvolíte.

Náprava mikroflóry

Mikrobióm musí obsahovať veľa, akože ozaj kvantum baktérií s dostatočnou diverzitou a rovnováhou. Probiotiká vedia pomôcť, ale nie sú zázračné a nemôžu vykonať všetku prácu. Pre správny obsah mikróbov im musíme ísť naproti . Vy podávate psovi jedlo, teda vy určujete čo dostane a s akým obsahom živín. Správna diéta je často kľúčová. Dnes vzrastá popularita takzvanému BARF stravovaniu. Pes konzumuje surové mäso, kosti, zeleninu a iné doplnky so stopovými prvkami. Pri tomto type kŕmenia je extrémne dôležité nastaviť správnu dávku resp. pomer živín.  Podávaním raw jedla s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tukov a cukrov znižuje dopad na zdravie čriev. Mikrobióm psov kŕmených touto diétou vykazuje preukázateľne vyššiu rozmanitosť.

Je vhodné podávať psovi ľudské probiotiká?

Ak sa vám zvyšili probiotiká vo vašej lekárničke, zbytočne neriskujte a nepodávajte ich vášmu psíkovi.  Podľa veterinára je totiž dôležité aby probiotiká obsahovali baktérie, ktoré pochádzajú z tráviaceho traktu daného živočíšneho druhu. Siahnite preto radšej po špecializovaných probiotikách, ktoré sú určené pre psa.

Na záver

Podávať psovi probitiká nemusíte len pri zdravotnom probléme alebo po liečení silnými liekmi. Neuškodí ich pridať na spestrenie jedálnička resp. mikroflóry psa. Pokiaľ sa rozhodnete pre BARF stravu nezabúdajte správne vyvážiť kŕmnu dávku, a nie je to len o tom hodiť psovi dve kosti denne alebo jedno kuracie stehno. Trh obsahuje niekoľko rôznych druhov probiotík vyrábaných špeciálne pre psy. Stačí si len vybrať. Pokiaľ pes trpí zdravotnými problémami najprv ich konzultujte s veterinárom. Neliečte ich svojpomocne len prostredníctvom probiotík. Nie každá hnačka znamená disharmóniu črevných baktérií. Môže to byť závažnejší problém ako si myslíte.

 

Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.