Neznášate ak niekto chrápe a vy preto ani nemôžete spať? Zachrániť vás môže nová pilulka, o ktorej tvrdia, že by mohla pomôcť zmierniť príznaky obštrukčnej spánkovej apnoe (OSA). Tableta dostala krycie meno AD109 a momentálne ju skúša americká firma s názvom Apnimed. Prvé výsledky pritom naznačujú, že môže zmierniť problémy s chrápaním až o 74 percent.

Foto od Pixabay

Daily Mail uvádza, že tableta obsahuje dva lieky, ktoré sa už bežne používajú, ale teraz by sa mohli použiť na pomoc ľuďom trpiacim spánkovým apnoe. Prvým je atomoxetín, ktorý sa často používa na liečbu poruchy pozornosti (ADHD) u detí, a to zvyšovaním hladiny mozgovej chemikálie známej ako noradrenalín, ktorá pomáha zlepšovať koncentráciu. Americkí vedci pracujúci na novej tablete sa domnievajú, že noradrenalín by mohol pomôcť udržiavať svaly dýchacích ciest v normálnom stave. Druhým liekom je oxybutynín, ktorý sa často predpisuje ľuďom s inkontinenciou moču.

V tomto novom kontexte sa verí, že oxybutynín by mohol pomôcť udržať jazyk na mieste, na ktorom má byť. Aj keď to možno znie sľubne, tak treba povedať, že táto tableta je ešte len na začiatku svojej cesty, pričom odborníci tvrdia, že je potrebné jej ďalšie testovanie. Dr. Neil Stanley, nezávislý odborník na spánok sa vyjadril takto: „Ide o zaujímavé predbežné zistenia a zníženie symptómov je veľmi sľubné. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je účinok pretrvávajúci.“ 2. fáza klinických skúšok sa má začať budúci mesiac.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.