Dr. Thomas Dyer Tuttle bol zdravotným komisárom z Washingtonu, ktorý pracoval počas španielskej chrípky, ktorá zúrila v roku 1918. Ľudia našli úzke podobnosti medzi tým, ako on a jeho kolega z 21. storočia bojovali proti rozdielnym pandémiam a nielen to. O čo vlastne ide sa dozviete.

V roku 1918 odporúčal epidemiológ Dr. Thomas Tuttle tvárové masky a sociálne dištancovanie, aby spomalili pandémiu španielskej chrípky. Aj keď táto stratégia skutočne fungovala, lekár čelil rôznym útokom a neskôr bol prepustený zo svojej práce. Dr Tuttle aj Dr. Fauci bojovali proti globálnym pandémiam už takmer na konci svojej kariéry, obaja navštevovali lekársku školu Ivy League a obaja boli poverenými dôstojníkmi amerického verejného zdravotníctva. A čo viac, dokonca sa aj podobajú.

V roku 1915 prijal Dr. Tuttle novú funkciu washingtonského komisára pre zdravie a o niekoľko rokov neskôr, v júli 1918, sa španielska chrípka dostala do štátu Washington. Na začiatku bolo hlásených 300 prípadov, ale potom ich počet začal pomaly klesať. Vyzeralo to, akoby chrípka ustupovala. V septembri sa však ich počet začal opäť zvyšovať. 5. októbra 1918 starosta Hanson si vzal radu od Dr. Tuttlea k srdcu a zatvoril kostoly a iné verejné miesta, pričom zároveň zaviedol povinné rúška. Doktor sa rozhodol vziať situáciu aj do vlastných rúk a začal šíriť rady ohľadom boja proti pandémii tak, že zasielal listy do rôznych novín.

V týchto listoch sa uvádzalo ako je možné zabrániť tomu, aby sa táto chrípka stala epidémiou, a to najmä „serióznou, svedomitou a inteligentnou pomocou každého občana štátu“. Ľuďom odporúčal, aby sa držali ďalej od verejných zhromaždení a aby zostávali doma a používali rúška na verejných miestach. „Všetky verejné zhromaždenia okrem tých, ktoré sú absolútne nevyhnutné na zachovanie života a na stíhanie dôležitých vojnových odvetví, sú zakázané,“ písal Tuttle. A zdalo sa, že táto stratégia naozaj funguje.

S týmto včasným zásahom miera úmrtnosti na chrípku pomaly klesala. Doktor vyhlásil, že miera úmrtnosti v štáte bola nižšia ako v ktoromkoľvek inom štáte v USA, ak nie nižšia ako v ktoromkoľvek inom štáte na svete. Neskôr, na jeseň roku 1918, boli obmedzenia zrušené, pretože mnoho občanov ich prestalo dodržiavať. Okrem toho americká zdravotnícka služba neodporúčala karanténu. V priebehu niekoľkých týždňov tak začala miera infekcie opäť stúpať. Dr. Tuttle Began opäť hovoril o obmedzeniach, tentoraz ich propagoval „agresívnejšie“. Ale v zásade ho už nik nepočúval. Bol ignorovaný a čoskoro ho prepustili zo svojej funkcie.

A možno povedať, že aj takmer po 80 rokoch od tejto chrípky stále žije jeho odkaz počas tohto obdobia boja proti koronavírusu.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.