Skupina talianskych vedcov vytvorila prvú podmorskú záhradu pre suchozemské rastliny. Pod hladinou oceánu rastú napríklad paradajky, bazalka, šalát, cuketa, zelený hrášok či dokonca huby. Projekt s názvom Nemo’s Garden vytvorila skupina ľudí združujúca sa v organizácii Ocean Reef Group.

Foto od youtube

Urobili to pre prípad, ak by klimatické zmeny spôsobili, že časti Talianska budú príliš suché na to, aby ľudia niečo dokázali vypestovať. Veľké sebestačné podvodné farmy by mohli v budúcnosti vyzerať ako také podmorské mesto zo Star Wars. Výziev spojených s takýmto pestovaním je viac než dosť. Medzi takú patrí aj situácia, kedy 6 vzduchom naplnených skleníkov utrpelo škody spôsobené búrkami. 

Záhrady sa však podarilo opraviť a opäť naplno fungujú. Tieto biosféry sa nachádzajú osem metrov pod povrchom pri pobreží Noli v Ligúrii. Využívajú pritom iba minimum slnečnej energie a morská voda kondenzuje na skle stropu a následne zalieva rastliny. Vedci tvrdia, že zvýšený tlak pod oceánom je v skutočnosti prospešný pre rýchlosť, akou rastliny klíčia. 

Foto od Facebook

Takéto neobvyklé podmienky spôsobujú zelenine veľmi intenzívnu chuť. Zatiaľ však ide o výskumné laboratórium, ale ak by sa myšlienka projektu rozšírila, tak sa predpokladá, že takýmto spôsobom by bolo možné posilniť potravinovú bezpečnosť nielen na polostrove, ale aj na celom svete. 

Viac si môžete pozrieť na videu:

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.