Odkedy sa The Jetsons prvýkrát objavili na amerických televíznych obrazovkách v 60. rokoch, ľudia čakali na deň, kedy by mohli vlastniť vlastné lietajúce auto. Zdá sa, že sa tento deň blíži, pretože nový prototyp lietajúceho automobilu dostal oficiálne povolenie na jazdu po európskych cestách.

Foto od Facebook

Spoločnosť PAL-V, ktorá stojí za prvým vyrobeným lietajúcim autom na svete dnes oznámila, že tomuto vozidlu bolo udelené povolenie na jazdu po cestách od holandského úradu. O tomto lietajúcom aute so sklopným rotorom hovorí spoločnosť ako o tzv. aute, ktoré jazdí a zároveň lietadle, ktoré lieta. PsychNewsDaily uvádza, že auto, ktoré jazdí na štandardný benzín, má na ceste dojazd 1 315 km a vo vzduchu dokáže zostať viac ako 4 hodiny a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 180 km/h. Do auta sa pritom zmestí asi 100 litrov paliva.

PAL-V na svojej webovej stránke uvádza, že automobil, ktorý bol vyvíjaný od roku 2007, bol pre svojich konštruktérov dielom lásky: „Sme hrdí na to, že niektorí z najšikovnejších holandských inžinierov vložili krv, pot a slzy do vytvorenia priekopníckeho lietajúceho automobilu len na základe vlastnej fantázie, a to všetko v súlade s najvyššími bezpečnostnými normami.“ Spoločnosť dodáva, že v tomto okamihu vývoja modelu Liberty by vodiči nemali očakávať, že automobil plynule prejde zo zeme do vzduchu. Prepnutie z jazdy do letového režimu trvá automobilu približne 5 – 10 minút a gyroskop vyžaduje na štart 180 až 330 metrov otvorenej cesty alebo vzletovej a pristávacej dráhy.

Spoločnosť zároveň uvádza, že 30 holandských obyvateľov si už objednalo a zaplatilo za auto, ktoré stojí v súčasnosti viac ako pol milióna eur. A aj keď je dobrou správou, že auto môže ísť na cesty, tak kupujúci mohli ešte nejaký čas počkať, kým si na vyskúšanie prevezmú svoje vlastné modely. Holandský úrad totiž ešte musí udeliť povolenie na uvedenie modelu Liberty do plnej výroby a spoločnosť PAL-V neočakáva, že mu Európska agentúra pre bezpečnosť letectva udelí povolenie na lietanie pre rokom 2022.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.