Prvá transrodová vojačka, ktorá pôsobila v juhokórejskej armáde a bola kvôli tomu prepustená z armády, zomrela. Našli ju v  jej dome v centre mesta Čchongdžu. 23-ročná Byun Hee-Soo podstúpila zmenu pohlavia a pre tento krok nemohla pokračovať v tom, čo ju napĺňalo.

Telo nebohej vojačky našli po tom, čo jej poradca pre duševné zdravie upozornil políciu, že sa od 28. februára u neho neohlásila. Príčina smrti je doposiaľ neznáma. Byun prepustili ešte v januári 2020 v čase, kedy pracovala ako seržantka. K prepusteniu došlo krátko potom, čo podstúpila zmenu pohlavia, keďže predtým bola chlapom.

Ministerstvo obrany podľa vojenského zákona klasifikovalo stratu mužských genitálií ako telesné postihnutie. Následne v júli 2020 o opätovný vstup medzi vojakov armáda znovu odmietla žiadosť Byun. Následne sa bývala vojačka obrátila so žalobou na ústavný súd s tým, že jej odvolanie z povolania bolo protiústavné. Konanie sa malo začať už budúci mesiac. 

Ešte v novembri minulého roku Kórejská národná komisia pre ľudské práva uviedla, že rozhodnutie armády nepovoliť Byun pokračovať vo vojenskej službe nemá právne dôvody. Toto stanovisko prišlo potom, čo Centrum pre vojenské ľudské práva v Kórei podalo petíciu, v ktorej tvrdí, že prepustenie vojačky je príkladom diskriminácie transrodových osôb.

Tento prípad vzbudil obrovskú pozornosť celého sveta a je otázne ako sa napokon dorieši.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.