V Anglicku sa môžu pochváliť autobusom, ktorý je veľmi prospešný pre ekológiu. Nielenže odvezie ľudí na miesto, ktoré smerujú, ale vyčistí aj vzduch, ktorý dýchajú. Znie to možno príliš optimisticky, no je to naozaj tak.

great britain flag fotografia
Photo by PublicDomainPictures

Firma Go-Ahead, ktorá je jedným z najväčších autobusových a železničných operátorov v Anglicku, práve vypustila do sveta takýto zaujímavý ekologický autobus. Prototyp Bluestar je zároveň prvý v Spojenom kráľovstve, ktorý dokáže čistiť mestský vzduch. Je totiž vybavený vzduchovým filtrom a ten zbiera veľmi jemné znečistené častice v ovzduší a vyčistený vzduch vyfukuje z prednej časti vozidla. Filter je účinný až na 99,5%.

Podľa štúdií, ktoré vypracoval výrobca tohto filtra, autobus vyčistí vzduch na svojej trase v Southamptone 16-krát za rok a do výšky 10 metrov. 

„Chceme, aby tento pilot ukázal, že autobusy by mali byť považované aj ako riešenie problémov s kvalitou ovzdušia, nielen ako dobrá cesta v redukovaní obrovského objemu vozidiel v mestách,“ povedal David Brown.

Tento nápad je veľmi chvályhodný a ak sa podarí postupne zaviesť viacero takýchto autobusov, bude to mať ohromný dopad na životné prostredie. Najlepšie by bolo, ak by sa k takémuto nápadu pripojili aj ďalšie krajiny či mestá.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.