Vedeli ste, že šimpanz bol vo vesmíre? A bolo to už pomerne dávno. Ham sa v roku 1961 stal prvým šimpanzom, ktorý absolvoval vesmírny let. Projekt Mercury, ktorý bol prvým programom NASA, ktorého cieľom bolo vyslať človeka na obežnú Zeme a bezpečne ho vrátiť späť, prebehol s týmto zvieratkom. 

Boli to roky, kedy USA súperilo so Sovietskym zväzom o vesmírne úspechy. A keďže Sovietsky zväz vyslal do vesmíru psa, tak NASA nechcela zaostávať a vyslala šimpanza. Aj keď Hamov vesmírny let trval len niečo vyše 16 minút, tak napriek tomu získané údaje boli pre budúcnosť vesmírnych letov neoceniteľné. 

„Číslo 65“ vycvičila spoločnosť NASA

Šimpanz Ham sa narodil v roku 1957 vo francúzskom Kamerune. Mal dva roky, keď ho lovci zvierat chytili vo voľnej prírode a predali ho na farmu v Miami. Americké letectvo ho odtiaľ kúpilo a spolu s ďalšími 39 jedincami začali proces prípravy na leteckej základni Holloman v Novom Mexiku. Vedci podrobili zvieratá niekoľkým testom a Ham sa napokon ukázal ako najvhodnejší kandidát. NASA ho nazvala ako číslo 65. 

„Bol úžasný. Veľmi dobre a jednoducho sa s ním pracovalo,“ povedal Edward Dittmer, ktorý ho mal na starosti. 

Výcvik

Výcvik Hama bol tak trochu kontroverzný. NASA sa usilovala naučiť ho robiť jednoduché úlohy pod tlakom. Išlo napríklad o test, počas ktorého ak by do 5 sekúnd od blikajúceho modrého svetla nedokázal zatiahnuť páku, dostal by elektrický šok do chodidiel. Jedným z ďalších testov bolo napríklad vybrať jeden tvar z troch, ktorý sa nezhodoval s ostatnými. Boli to úlohy, ktorý ho mali pripraviť na život vo vesmíre.

Prvý šimpanz vo vesmíre

31. januára 1961 bol Ham vybavený senzormi monitorujúcimi jeho životné funkcie a pripútaný k stoličke zvanej biopack. To bol zároveň deň, kedy vyštartoval do vesmíru. Pobyt vo vesmíre trval 16 minút a 39 sekúnd, pričom v beztiažovom stave bol Ham šesť a pol minúty. Trhlina v rakete však spôsobila problémy a Ham bol nútený pristáť v Atlantickom oceáne 211 kilometrov od miesta, v ktorom mal pristáť pôvodne. 

Je pochovaný v Novom Mexiku

Po pristáti sa z neho stala veľká hviezda. Objavil sa na titulnej stránke časopisu LIFE a zahral si vo filme s Evelom Knievelom. Tento jeho pobyt vo vesmíre poskytol NASA cenné údaje potrebné na to, aby sa Alan Shepherd Jr. mohol stať prvým Američanom vo vesmíre. Šimpanza v roku 1963 presunuli do Národnej zoo vo Washingtone a žil tam 17 rokov. Neskôr ho presťahovali do zoo v Severnej Karolíne, kde žil tri roky a v roku 1983 zomrel. 

Niektoré pozostatky uložili v Národnom múzeu zdravia a medicíny v Marylande, ďalšie zas umiestnili do Medzinárodnej vesmírnej sieni slávy v Alamogordu v Novom Mexiku. „Alan Shepard bol hrdinom, to bez pochýb. Ale keď ho ľudia označujú za prvého Američana vo vesmíre, tak rád im pripomeniem šimpanza, ktorý ho predbehol,“ povedal Ralph Morse, ktorý Hama fotografoval pre časopis LIFE.

Zdroj

Foto: Wikimedia

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.