Tím odborníkov z Južnej Afriky a Namíbie pomáha s presídlením populácie gepardov do Indie. Ide o veľmi ambiciózny program obnovy, ktorý týmto krokom definitívne odštartujú.

Foto od Wikimedia

Tento krok je zaujímavý najmä kvôli tomu, že pôjde o vôbec prvý medzikontinentálny presun hlavného predátora niektorej krajiny. Cieľom je obnoviť populáciu tam, kde kedysi bola. India na celom tomto projekte pracuje veľmi aktívne.

Gepard sa kedysi pohyboval najmä v oblastiach od tureckých stepí až po suché lesy a trávnaté porasty v západných i stredných oblastiach Indie. Dnes je nažive už len menej ako 50 ázijských gepardov, ktoré sa však nachádzajú iba v Iráne.

Foto od Wikimedia

Tieto zvieratá boli totiž na ázijskom kontinente ešte v 50. rokoch vo veľkom lovené a ich populácia sa dramaticky zmenšila. V ideálnom prípade bude teraz presunutých 35-40 zvierat z dvoch afrických štátov do 6 lokácii v Indii. Chcú tým zabezpečiť najmä bezpečie pre gepardov, aby sa pytliaci nesústredili na jedno miesto, kde by ich mohli zabiť.

Prvé štyri miesta, do ktorých zvieratá umiestnia budú národné parky Kuno a Madhav a aj prírodné rezervácie Gandhi Sagar a Nauradehi. Ďalej sa uvažuje o prírodných rezerváciách Mukundara Hills a Shergarh.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.