Ľudstvo sa odjakživa pokúšalo vyriešiť záhadu našich snov. Dnes existuje dokonca špeciálna disciplína zaoberajúca sa ich študovaním, ktorá sa nazýva oneirologia. Tí, ktorí uprednostňujú ezoterickú stránku vecí pred vedou, si radi interpretujú svoje sny podľa „neoverených informácii“ a veria, že snami môžu predpovedať budúcnosť. Psychológovia si však myslia, že sny presne odrážajú náš súčasný stav a že sa naše podvedomie z času na čas snaží prostredníctvom snov povedať niečo dôležité. Existujú tzv. univerzálne sny, ktoré niekedy máva každý z nás a psychológovia majú pre vás aj vysvetlenia daných snov.

dreaming fotografia
Foto od cuncon

Sen o padaní

V dospelosti vidíme častejšie padanie ako lietanie. Podľa psychológa Iana Wallaceho, sen o páde symbolizuje strach zo straty kontroly. Vo svojom živote už nedokážete ovládať takmer nič, pretože vo vašom živote prebehli niektoré drastické zmeny, na ktoré ste neboli pripravení. Zamyslite sa nad tým, v ktorej oblasti života (práca, vzťahy, financie, zdravie atď.) sa cítite najviac potláčaní alebo zraniteľní, ako aj o spôsoboch ako to napraviť.

Niektorí vedci však vysvetľujú sny o páde jednoduchou fyziológiou. Keď telo „padá“ do spánku, nervový systém a krvný tlak sa začína upokojovať, pokles srdcovej frekvencie a zaspávajúci mozog môžu túto fyziologickú zmenu vnímať ako nebezpečenstvo alebo blížiacu sa smrť, a preto vás náhle zobudia. Opačnou verziou tohto sna je lietanie, ktoré znamená oslobodenie sa od nejakého bremena a získanie požadovanej slobody.

Sen o vypadávaní zubov, smrti či zranení

Naše podvedomie interpretuje zuby ako zbraň či indikátor sily. „Možno ste sa nedávno v reálnom svete cítili neozbrojení a bezmocní,“ vysvetľuje to Penney Peirce. Ďalšia odborníčka, ktorá mnoho rokov študuje sny, Patricia Garfieldová, spája sny o vypadávaní zubov so skrytým hnevom. Spravidla, keď chceme potlačiť hnev zatneme zuby a tie začnú škrípať. Tento sen môže naznačovať, že je najvyšší čas zbaviť sa negatívnych pocitov.

Veľmi často môžete mať sny aj o tom, že ste zranení, chorí alebo umierate. Tieto sny však spôsobujú zdesenie. Je to jednoducho váš strach z budúcnosti a nevyhnutné zmeny, ktoré sa budú týkať aj vašich blízkych. Ak vidíte svoju vlastnú smrť, znamená to, že niektorá časť vás z minulosti zomiera, aby poskytla priestor niečomu novému.

Neúspech na skúške či verejnom vystúpení v sne

Chystáte sa urobiť skúšku a zrazu si uvedomíte, že si nič nepamätáte alebo že nedokážete povedať ani slovo, keď stojíte pred veľkým publikom? Tieto sny môžu zažiť nielen študenti, ale aj ľudia, ktorí už dávno skončili štúdium. Je pravdepodobné, že ste zažili stres krátko pred spaním, alebo ste sa o niečo veľmi obávali. V takom prípade je lepšie si na chvíľu oddýchnuť a zrelaxovať.

Nevhodné oblečenie

Možno sa vám snívalo, že ste sa ocitli na verejnom mieste, kde ste mali oblečené nevhodné oblečenie alebo vôbec nič. V tejto situácii je dôležité venovať pozornosť pocitom, s ktorými ste sa v sne stretli. Za týmito snami zvyčajne nasleduje pocit hanby a rozpakov. Psychológ Ian Wallace poznamenáva: „Znamená to, že sa cítite zraniteľní vo svojom novom zamestnaní alebo vo svojom novom vzťahu a obávate sa, že ostatní sa dozvedia o vašich slabých stránkach.“ Ak sa však v sne necítite zahanbení, ale ste na seba hrdí, má sen opačný význam. Možno cítite nedostatok uznania a obdivu a chceli by ste, aby ostatní vedeli viac o vašom talente a osobnosti.

Sníva sa vám, že vás niekto prenasleduje?

Takéto sny majú niekoľko rôznych významov. Odborníčka v oblasti snov, Lauri Loewenberg, hovorí: „Ľudia, ktorí majú tendenciu vyhnúť sa konfliktu a obávajú sa spôsobovania problémov, budú mať opakujúci sa sen o prenasledovaní.“

Venujte pozornosť tomu, čo vás prenasleduje, symbolizuje to nepríjemný pocit alebo situáciu, o ktorej v skutočnom živote nerozmýšľate. Môže ísť o dlh alebo závislosť. Ste prenasledovaní osobou, ktorú poznáte? Porozmýšľajte o tom, s čím alebo s kým túto osobu spájate. Môže to tiež naznačovať inú osobu alebo dokonca časť vašej osobnosti, ktorú si vo svojom sne nechcete pripustiť (ako skrytý talent alebo ašpirácia).

Teória tiež hovorí, že sny o úteku od niekoho sú jednoducho ozveny primitívnych inštinktov, ktoré sú v našich génoch vďaka našim predkom. A to všetko preto, že neustále utekali pred predátormi.

Sen o katastrofe či apokalypse (konci sveta)

Zrejme každému z vás sa už snívalo o prírodných alebo človekom spôsobených katastrofách, kde ste sa báli o svoj vlastný život alebo životy blízkych. Tieto sny môžu naznačovať osobné problémy, ktoré sa vám vymkli spod kontroly alebo sú výsledkom pocitu, ktorý niečo ohrozuje. Situáciu samozrejme zhoršujú aj neustále správy v médiách o katastrofách a teroristických činoch. Výsledkom je, že sa cítime zraniteľní.

Niekedy, keď máte nočnú moru, sa snažíte zakričať nahlas, ale cítite, že ste stratili hlas, čo spôsobuje ešte väčší strach. Psychológovia to vysvetľujú ako spánkovú paralýzu. Môže to byť vnímané ako neschopnosť hýbať sa, hovoriť a v niektorých prípadoch aj dýchať.

Sen o tehotenstve

Môže to znieť divne, no nie sú to len ženy, ktoré môžu snívať o tehotenstve. Psychológ David Bedrick hovorí: „Tehotenstvo symbolizuje niečo nové, čo v nás rastie.“ Podvedome tak snívate o „pôrode“ nového fascinujúceho kreatívneho projektu. Môže to byť čokoľvek, od napísania knihy až po opravu domu. Je čas stanoviť si cieľ a ukázať svetu, ako sa dokážete ujať novej úlohy.

Meškanie

Sny, v ktorých bežíte za odchádzajúcim vlakom alebo v ktorých idete neskoro na dôležité stretnutie, sa môžu vyskytnúť pomerne často. Podľa odborníka na sny, Michaela R. Olsena, môžu napríklad symbolizovať strach, že prídete o niečo veľmi dôležité vo vašich vzťahoch alebo pri výchove dieťaťa. Ak ste neustále zaneprázdnení a nemáte veľa času na niektoré vecí v skutočnom živote, vaše podvedomie signalizuje, že je čas, aby ste prehodnotili svoj denný rozvrh a našli si čas na skutočne dôležité veci.

Odomknutá miestnosť

Sny o nových izbách sú o sebapoznaní. Ak sa vo vašom sne ocitnete v neznámom dome, znamená to, že sa nepoznáte dobre a snažíte sa zanedbať niektoré časti svojej osobnosti. Samostatná neznáma miestnosť symbolizuje, že máte skrytý talent, zručnosť alebo príležitosť, ktorú ste doteraz nevyužili.

Psychoterapeutka Eddie Traversa si myslí, že niektoré miestnosti podvedome spájame s určitými procesmi. Kuchyňa je miesto, kde sa výrobky transformujú na hotové jedlo, čo znamená, že práve prechádzate vnútornými zmenami. Kúpeľňa je symbolom oslobodenia sa od zbytočnej záťaže. Môže to symbolizovať, že je čas zbaviť sa niečoho, čo už nie je potrebné. Kúpeľňa je symbolom očistenia, čo znamená, že cítite potrebu objasniť veci alebo ich vidieť v inom svetle. Spálňa zas prezentuje okolnosti, ktoré vás znepokojujú vo vašom vzťahu.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.