Podľa štúdie tvoria asi 1% populácie psychopatickí ľudia. A práve tí, ktorí sú považovaní za psychopatov, zápasia s vyjadrením rôznych druhov emócií, najmä empatie, smútku a strachu. Psychológovia však tvrdia, že sa môžu zamilovať rovnako ako my ostatní, ale spôsoby, ktorými vyjadrujú svoje city a akými komunikujú vo vzťahu, sú úplne odlišné. Tie si teraz predstavíme.

Foto od wikimedia

1. Psychopati môžu byť schopní milovať inú osobu

Psychológovia tvrdia, že existujú rôzne úrovne psychopatie. Ak osoba nevykazuje závažné známky psychopatie, je pravdepodobnejšie, že sa dokáže zamilovať. Psychopati sa často cítia osamelí a majú túžbu byť milovaní. Je však pre nich ťažké vytvoriť si zdravý vzťah a to kvôli nedostatku ich emocionálneho pripútania a neschopnosti otvoriť sa inej osobe.

2. Ich vzťahy sú založené na iných než tradičných dôvodoch

Keďže psychopati zápasia s budovaním silných emocionálnych väzieb a vytváraním intimity vo vzťahu, s väčšou pravdepodobnosťou vstúpia do vzťahov založených na spoločných presvedčeniach a postojoch k svetu. Ich partner by však mal byť opatrný, pretože takto psychicky narušení ľudia sú mimoriadne sebeckí a zvyčajne sa snažia zmanipulovať svojho partnera, aby obetoval svoje vlastné záujmy.

3. Psychopati môžu túžiť po úzkych vzťahoch, ale zriedka ich dokážu vytvoriť

Psychopati zvyčajne vyjadrujú tzv. vyhýbavý štýl pripútania. Pravdepodobne zlyhajú, keď sa pokúsia vytvoriť emocionálne puto s ostatnými ľuďmi z dôvodu ich neschopnosti prejaviť empatiu a emocionálny vzťah. Nemôžu sa tak spoliehať na iných ľudí a často sa ich snažia využiť pre svoj vlastný prospech.

4. Nedokážu poskytnúť emocionálnu podporu svojmu partnerovi

Psychológovia veria, že psychopati väčšinou necítia strach. A keďže tieto emócie sami nikdy nepocítili, bojujú s prejavením empatie a pochopením pocitov iných ľudí. Výskum ukazuje, že psychopati sa môžu starať o iných ľudí, ale iba v prípadoch, keď tak robia dobrovoľne a vynaložili dostatočné úsilie na to, aby sa naučili, ako byť empatickí.

5. Uprednostňujú krátkodobé vzťahy

Riadia sa „stratégiou rýchlej histórie života“, čo znamená, že uprednostňujú vytváranie krátkodobých vzťahov bez silnej emocionálnej väzby. Málokedy majú záujem vynaložiť dostatočné úsilie na vytvorenie dlhodobých vzťahov, ktoré môžu potenciálne viesť k manželstvu. Zväčša riskujú a stavajú sa na prvé miesto, čo im sťažuje hľadanie vhodného partnera.

6. Vedia, ako manipulovať so svojim partnerom a robia to dobre

Psychopati dokážu ľahko prečítať iných ľudí a porozumieť ich zámerom. Vedia, ako byť očarujúci a cítiť sa pohodlne v každej situácii, a preto sú perfektnými manipulátormi. Je pozoruhodné, že pri tom necítia žiadnu vinu, sú totiž zameraní na seba a nezaujímajú sa o úzkosť, ktorú môžu ich činy spôsobiť iným ľuďom.

7. Ich láska môže byť deštruktívna

Keďže takíto ľudia v skutočnosti nevedia, ako komunikovať s ľuďmi prejavujúcimi hlbšími citmi, romantický vzťah môže byť pre oboch partnerov deštruktívny. Ide totiž o to, že častejšie konajú impulzívne a sú emocionálne nedostupní. Manipulácia a nedostatok empatie môžu narušiť psychickú pohodu ich partnera a môžu prispieť k nestabilite a tiež napätiu vo vzťahu.

8. Ich pocity a postoje sa môžu časom zlepšovať

Dobrou správou je, že psychopati môžu zlepšiť svoje správanie, keď sú k tomu dostatočne motivovaní. Psychológovia veria, že romantika a komunikácia s ľuďmi, ktorí k nim vyjadrujú lásku, ich môžu naučiť, aby boli viac empatickí voči iným a zlepšili kvalitu svojich sociálnych interakcií.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.