Psychoterapeuti varujú – časté online nakupovanie môže veľmi ľahko zničiť duševné zdravie!

616

Psychoterapeuti tvrdia, že závislosť na online nakupovaní je stav duševného zdravia. Na toto sa však veľmi dlho nebral ohľad. Preto chceli celý odborníci pohľad na danú problematiku zmeniť a ukázať, že je to skutočný problém.

online shopping fotografia
Foto od Mediamodifier

Toto tvrdenie prichádza po tom, čo doktorka Müllerová, psychoterapeutka na Hannoverskej lekárskej fakulte v Nemecku, uskutočnila štúdiu so 122 pacientmi, ktorí hľadali pomoc kvôli svojej závislosti na online nakupovaní. Počas výskumu vedci zistili, že tí, ktorí zápasia so závislosťou, vykazujú vyššiu mieru depresie a úzkosti ako ostatní. Vedci sa domnievajú, že sa táto závislosť zvýšila vďaka vzostupu internetových obchodov, aplikácií a dodávok do domácnosti, ktoré do konceptu „shopaholic“ (závislý na nakupovaní) pridali úplne nový rozmer. Internet totiž nemá žiadne otváracie hodiny, takže si zákazníci môžu dopriať nakupovať v akúkoľvek hodinu a bez toho, aby museli opustiť svoj domov či stretnúť sa s inými ľuďmi.

Internetové obchody často ponúkajú aj širšiu škálu produktov ako tie kamenné, čo zákazníkom ponúka lepšiu dostupnosť a najmä dostupnejšie ceny. Zvýšená dostupnosť výrobkov zároveň znamená, že stále mladší ľudia vykazujú príznaky poruchy nakupovania (BSD), čo podľa vedcov ovplyvňuje približne 5% populácie. BSD je uznávaná už desaťročia, hoci v súčasnosti nie je klasifikovaná ako porucha. Namiesto toho spadá do kategórie s názvom „iná špecifikovaná porucha kontroly impulzov“.

online shopping fotografia
Foto od Sari Montag

Dr. Müllerová a jej tím sa však domnievajú, že táto podmienka nadobúda v internetovom veku úplne nový význam. Tvrdia, že BSD sa príliš dlho berie na ľahkú váhu a že si zaslúži vážnejšiu pozornosť, pretože sa predpokladá, že má skutočne vážne psychické účinky na mentálne zdravie človeka. Výskumný tím vysvetľuje, že najmä online forma môže vyústiť do cyklu extrémnych túžob po nakupovaní a spokojnosti pri míňaní peňazí. Tieto „chute“ zas vedú k zrúteniu sebakontroly a extrémnej úzkosti, ako aj k ďalším psychiatrickým problémom. Porucha môže tiež viesť k ťažkostiam vo vzťahoch, zadlženiu a fyzickej nepohode.

Dr. Müller sa k téme vyjadrila takto:

„Je skutočne čas uznať BSD ako samostatný stav duševného zdravia a zhromaždiť ďalšie vedomosti o BSD. Dúfame, že naše výsledky, ktoré dokazujú výskyt návykového online nakupovania medzi pacientmi, ktorí hľadajú liečbu, povzbudia budúci výskum a dopomôžu zvýšiť povedomie o tejto poruche.“
Medzi charakteristiky kompulzívnej poruchy nakupovania patrí záujem o nakupovanie nepotrebných predmetov a tiež finančné problémy z dôvodu nekontrolovaného nakupovania.

online shopping fotografia
Foto od PhotoMIX

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre