Mačky sú oficiálnymi súpermi psov, čo sa týka vzťahov s ľuďmi. A nie je to len nejaký výmysel milovníka mačiek. Posledné štúdie sú jasným dôkazom toho, že si s mačkou vieme vytvoriť podobné puto, ako s deťmi.

Vo viacerých častiach sveta ukradli psom prvenstvo v kategórii „obľúbený domáci miláčik.“ Napriek tomu však stále nie je veľa štúdií vo veci vzťahu medzi človekom a mačkou. To inšpirovalo autorku a výskumníčku Kristyn Vitale, aby preskúmala spomínanú oblasť.

V ľudskom živote hrá dôležitú úlohu puto, ktoré má dieťa so svojím opatrovníkom. Štúdie v tomto odbore sa zatiaľ vykonávali len na malých deťoch, šteniatkach a mláďatách opíc. Výsledky ukázali, že uvedené subjekty si vytvárajú so svojimi rodičmi dva druhy puta – bezpečné a neisté.

Bezpečne naviazané deti sú schopné sa po dlhšom odlúčení od rodičov rýchlejšie vrátiť k bežnému životu a robia to omnoho pokojnejšie, zatiaľ čo druhá skupina sa buď rodičom vyhýba, alebo sa na nich prehnane „vešia.“

Vitale sa spolu so svojimi kolegami rozhodla rovnaký výskum aplikovať pri mačkách a výsledok bol celkom zaujímavý. Až 65% mačiatok bolo na svojich majiteľov naviazaných bezpečne. To znamená, že puto medzi mačkou a jej pánom môžeme prirovnať k putu medzi dieťaťom a rodičom.
Okrem iného sa ukázalo, že toto puto je stabilné a vydrží im do dospelosti.

Zdroj

Foto: AwesomeInventions

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.