Vedci zistili, že rádioaktívne diviaky z Fukušimy sa pária s domácimi ošípanými a výsledkom je nový hybridný druh. Tieto diviaky sa túlajú v okolí oblasti, v ktorom došlo ku katastrofe a dostávajú sa do kontaktu s ošípanými, ktoré unikli z okolitých fariem. 

Foto od Pixabay

Jadrová katastrofa, ku ktorej došlo v tejto časti Japonska ešte v roku 2011 bola najväčšou svojho druhu od katastrofy v Černobyle a úroveň radiácie je tam stále oveľa vyššia aká je normálna úroveň na základe stanovených limitov. Podľa organizácie Greenpeace by ľudia žijúci v oblasti dostali svoju maximálnu bezpečnú ročnú dávku rádioaktivity v priebehu niekoľkých dní.  

Vedci, ktorí sa zaoberali dopadmi žiarenia na okolitú zver však zistili, že žiarenie nemá škodlivé účinky na ich genetiku. A vzhľadom k tomu, že oblasť je vyľudnená, rozmohli sa v nej diviaky, ktorých populácia prudko narástla. Štúdiou vedenou Donovanom Andersonom sa zistilo, že 31 z 243 diviakov v evakuovanej zóne, čo predstavuje 16%, sú v skutočnosti hybridy. Vedci odporúčajú, aby sa tento nový druh ďalej skúmal a určila sa jeho ekologická nika. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.