Vo štvrtok, 16. decembra, schválil rakúsky parlament návrh nového zákona, ktorý od januára budúceho roka povoľuje asistovanú samovraždu. Doteraz za ňu hrozilo až 5 rokov väzenia. 

Zdroj: unsplash

Podľa novej legislatívy budú mať v Rakúsku nevyliečiteľne chorí ľudia prístup k pomoci, ktorá ukončí ich život. Každý prípad budú musieť najskôr preveriť dvaja lekári, pričom jeden z nich musí byť kvalifikovaný v obore paliatívnej medicíny. Povinnosťou lekárov bude okrem iného aj zistiť to, či je pacient schopný samostatne dospieť k rozhodnutiu. 

Predtým než bude povolený prístup k asistovanej samovražde, musí uplynúť najmenej 12 týždňov. Týmto časovým obdobím sa má predísť tomu, že žiadosť nebola učinená z dôvodu dočasnej krízy. Toto obdobie sa skráti na dva týždne len pre pacientov v „terminálnej fáze“ ochorenia, čo značí poslednú fázu. 

Zdroj: unsplash

Rakúska vláda vyčlenila nástroje na ďalší rozvoj paliatívnej starostlivosti. Ministerka spravodlivosti Alma Zadičová chce, aby sa rozvojom zabezpečilo, že nikto si nevyberie cestu smrti, keď existujú iné možnosti. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.