Káva je nielenže obľúbený nápoj, bez ktorého si ľudia nevedia prestať svoje fungovanie, ale dokáže pomôcť aj s vysádzaním tropických lesov. Samozrejme, že nie všetka káva, ktorú pijete je na takýto účel vhodná.

Foto od Facebook

Tropické lesy sa oveľa rýchlejšie rozrastú pomocou kávového odpadu, ktorý vzniká pri výrobe kávy, ale aj po jej vypití. Zistilo sa to praktickou štúdiou v Kostarike, kde vysadili les s rozlohou 35×40 metrov.

Ľudia začínajú zbytky zrnkovej kávy kompostovať a tie tvoria väčšinu týždennej biomasy. Kávová usadenina je však prirodzene kyslá s pH hodnotou nižšou ako 5, a preto nie je vždy výživná pre izbové rastliny alebo dekoratívne kvety. Tropická pôda však veľmi dobre prijíma takúto kyslosť.

3 roky po vysadení lesa v Kostarike vyzerá takto:

Foto od Facebook

Ukázalo sa, že na území kde bol použitý kávový odpad vyrástol les 4-krát vyšší a hlavne v ňom bolo oveľa menej burín ako na území, kde kávový odpad využitý nebol. Takýmto spôsobom obnovovať tropické lesy je skvelé riešenie, pretože je to lacné, účinné, pomáha to zachovať biotopy a odoberá viac uhlíka z atmosféry.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.