Každý deň vie jeden človek vyprodukovať až päť kilogramov odpadu. A ak k spočítame všetkých ľudí dokopy, za rok by to boli dva bilióny ton odpadu. Nie všetko sa však vyhadzuje do smetí. Niektoré veci môžu byť zrecyklované, z iných vieme dokonca spraviť plnohodnotné hnojivo pre rastliny.

1. Stará bielizeň

Zdroj: Brightside

Starú bielizeň (nohavičky, podprsenky), ale aj iné časti oblečenia môžete použiť ako výplň do vankúšikov. Ak máte domáce zvieratko, môžete mu z nich vyrobiť hračku.

2. Zubné kefky

Zdroj: Brightside

Aj keď je pre množstvo rôznych komponentov ťažké zubné kefky zrecyklovať, existujú spoločnosti, ktoré tieto časti oddeľujú. Keď sa samotné kefky odstránia, materiál môže byť použitý na opätovnú výrobu nových predmetov. Takto môžu vzniknúť napríklad plastové stoly alebo časti detského ihriska.

3. CD

Zdroj: Brightside

Vzhľadom na to, že CD a DVD už nie sú také populárne, vo viacerých domácnostiach dnes už len zapadajú prachom. Skôr než ich vyhodíte, porozmýšľajte, čo sa z nich dá spraviť. Jednou z inšpirácii je aj obrázok hore.

4. Farba

Zdroj: Brightside

Prerábali ste dom a zostala vám farba navyše? Pustite sa do malých projektov, ktorými si prerobené bývanie ešte o niečo zútulníte.

5. Odpad z kávy

Zdroj: Brightside

Aj keď ide o organický odpad, pri rozkladaní produkuje plyny, ako napríklad metán, ktorý prispieva k obávanému skleníkovému efektu. Aby ste tomu predišli, môžete ju použiť ako hnojivo, ako prostriedok na čistenie vlasov alebo si z neho spraviť domáci píling.

6. Čajové vrecúška

Zdroj: Brightside

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, sú skvelým čističom zrkadiel. Potom ich môžete vložiť do pôdy (ak neobsahujú žiadnu kovovú časť), ktorú poriadne vyživia.

7. Lepiace papieriky

Zdroj: Brightside

Aj lepiace papieriky, ktoré sa pravidelne využívajú (nielen) v kanceláriách, patria do kompostéra.

8. Staré rifle

Zdroj: Brightside

Rifle, bundy a iné džínsové produkty možno pretvoriť na celkom nový kúsok vášho šatníka. Ak sú v dobrom stave, neváhajte ich darovať.

9. Použitý alobal

Zdroj: Brightside

Keď ho stlačíte do guličky, môžete ním šúchaním vyčistiť špinavý gril. Ďalšie využitie nájde pri sťahovaní, kedy doňho môžete obaliť nohy nábytku, čím predídete poškriabaniu podlahy.

10. Doplnky do vlasov

Zdroj: Brightside

Ak už nesedia k vášmu štýlu obliekania, viete im nájsť využitie aj v domácnosti. Spony môžete použiť na závesy, aby držali pokope. Gumičky vám zase pomôžu zmotať káble a držať rastlinky na mieste, aby im nepadali listy.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.