Wat Rong Khun, známy ako Thajský biely chrám je postavený s veľmi jednoduchou myšlienkou. Jeho tvorcaChalermchai Kositpipat, chcel vytvoriť najkrajší chrám na svete. Nepochybne, ktokoľvek vstúpi do neho vstúpi, odíde odtiaľ s jedinečným zážitkom.

Vyššie spomínaný autor sa narodil v Chiang Rai a absolvoval tradičnú thajskú umeleckú školu. Kým jeho prvé diela zahŕňajú chrámy a nástenné maľby v thajskom budhistickom štýle, v Thajsku je jeho umenie pre niektorých považované za kontroverzné, pretože je zmesou moderných kultúrnych symbolov a tradičného thajského umenia. Počas svojho života žil tento umelec aj na Srí Lanke. Svoje umenie predával istý čas aj v Londýne a uskutočňuje svoje výstavy v Európe i Ázii.

Keď Chalermchai získal dostatok prostriedkov, vrátil sa do rodného mesta a rozhodol sa rekonštruovať tento Wat Rong Khun chrám. Do tohto dňa do neho investoval už viac ako jeden milión amerických dolárov. 

Zaujímavé je, ako to postavil. Ešte pred samotným chrámom uvidíte hromadu zúfalých rúk. Tie značia peklo. Keď prejdete cez most, tam zas uvidíte sochy nebeských opatrovníkov. Od tohto bodu sa už nemôžete vrátiť, cesta vedie len vpred. Symbolika prechodu cez most „pekla“ do „neba“ znamená budhistickú cestu k osvieteniu. Interiér chrámu je plný moderných kultúrnych odkazov prepojených s tradičnými budhistickými obrazmi. Je to ozaj obdivuhodné umelecké dielo.

Takto vyzerajú toalety:

Photo by boredpanda

A tu už môžete vidieť diela, ktoré zdobia okolie chrámu i samotný chrám:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Zaujal vás tento článok? Prečítajte si prečo ísť do thajska na dovolenku !

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.