Väčšina z nás žije v krajinách, v ktorých sa sloboda prejavu považuje za základné ľudské právo a bolo by len veľmi ťažké predstaviť si, že by to tak nebolo. Nie všetci sme však požehnaní týmto, často prehliadaným právom, pretože v tomto svete existuje veľa krajín, v ktorých vlády aktívne cenzurujú svojich občanov a najmä novinárov.

Novinári sú vo veľkom nebezpečí

Na mnohých miestach sú novinári za svoje slová väznení, vyhostení alebo dokonca zabíjaní. Aby ale mohli byť slobodní v tom, čo robia, tak spoločnosť Reportéri bez hraníc (RSF) vytvorila špeciálny typ knižnice, ktorý by mohol osloviť milióny ľudí. Postavili ho však mimoriadne nezvyčajne – v hre Minecraft. Knižnica je teraz prístupná na otvorenom serveri pre hráčov Minecraft po celom svete. Je plná kníh obsahujúcich články, ktoré boli cenzurované v krajine ich pôvodu. Ich obsah sa meniť nedá. Knižnica stále rastie a stále pribúdajú ďalšie knihy.

Podpora pre krajiny, kde sa cenzuruje

Virtuálna knižnica otvorila svoje brány 12. marca pri príležitosti Svetového dňa proti kybernetickej cenzúre. Táto kampaň používa hashtag #TruthFindsAWay na povzbudenie ľudí, aby sa podelili o svoje myšlienky a šírili posolstvo bojovania proti cenzúre. Novinári z 5 rôznych krajín (Egypt, Mexiko, Rusko, Saudská Arábia a Vietnam), ktorých slovo bolo umlčané, majú teraz možnosť byť vypočutí.Ich články sú teraz publikované ako knihy Minecraft v angličtine aj v ich pôvodnom jazyku a sú k dispozícii v krajinách, ktoré ich cenzurovali,“ vysvetlili predstavitelia projektu.

Nebola to ľahká úloha

Táto špeciálna knižnica bola postavená za 3 mesiace a je vyrobená z viac ako 12,5 milióna blokov. Návrh a vytvorenie knižnice si vyžiadalo 24 staviteľov zo 16 rôznych krajín sveta. Hlavná kupola knižnice je široká takmer 300 metrov, vďaka čomu ide o druhú najväčšiu na svete, aj keď v podstate len virtuálnu.

Prečo práve Minecraft?

Určite ste si položili otázku prečo vybrali práve Minecraft. Zástupcovia vysvetlili, že veľká časť ich úvah bola založená na tom, aká je to populárna hra u mladších generácií. Veď dnes ju hrá vyše 100 miliónov ľudí a má vyše 10 rokov. Tvorcovia sa k tomu vyjadrili takto: „Minecraft je hra s otvoreným svetom, v ktorej hráči môžu objavovať úmyselne blokovaný svet. Tu môžu objavovať a extrahovať suroviny, remeselné nástroje, stavať štruktúry a spolupracovať s ostatnými hráčmi. Kreatívny režim hry sa často označuje ako „digitálne Lego“ a používa sa vo vzdelávacích prostrediach. Súčasťou hry je zhromažďovanie a vytváranie predmetov, ako sú knihy. Knihy Minecraftu majú 100 strán a môžu sa písať voľne. Ostatní hráči ich môžu čítať, ale nemôžu meniť obsah kníh na serveri,“ píšu tvorcovia.

Virtuálna knižnica poskytuje prístup k bezplatným informáciám a upozorňuje tiež na závažný problém

Faktom je, že iba v roku 2019 zahynulo 49 novinárov. V súčasnosti je uväznených 228 novinárov a 120 občianskych novinárov. Toto sú alarmujúce čísla. Na prelome 20. a 21. storočia takmer polovica svetovej populácie stále nemá prístup k bezplatným informáciám. Sú zbavení základných vedomostí a manipulovaní dezinformáciami, čo im bráni žiť v politickom systéme. Sú takýmto spôsobom manipulovaní a podľa toho sa uchyľujú aj k jednotlivým voľbám.

 

 

Zdroj, Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.