Najvyšší súd EÚ rozhodol, že rodičia rovnakého pohlavia a ich deti musia byť uznaní za rodinu vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Prípad sa dostal pred súd po tom, čo bulharské úrady odmietli vydať rodný list novonarodenej dcére páru rovnakého pohlavia na základe toho, že dieťa nemôže mať dve matky.

Bulharka Kalina Ivanova a britská rodáčka z Gibraltáru Jane Jones sú obe registrované ako matky Sary, ktorá sa narodila v Španielsku, v roku 2019. Ani jedna z nich však nemá španielsky pôvod, čo znamená, že občianstvo v tejto krajine nie je povolené a podľa zákona o britskej národnosti z roku 1981, Jones nemôže preniesť britské občianstvo na svoju dcéru, keďže sa narodila v Gibraltári.

Zdroj: flickr

Ivanova potom požiadala o bulharské občianstvo pre svoje dieťa, ktoré bolo následne zamietnuté z dôvodu partnerstva rovnakého pohlavia a nebolo v Bulharsku právne uznané.

V dôsledku toho bola Sara ponechaná v ohrození života bez štátnej príslušnosti, bez prístupu k občianstvu, bez možnosti opustiť krajinu pobytu svojej rodiny a bez osobných dokladov, čo jej obmedzovalo prístup k vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a sociálnemu zabezpečeniu.

Zdroj: washingtonian

Európsky súdny dvor (SDEÚ) v utorkovom prelomovom rozhodnutí uviedol, že rodičia rovnakého pohlavia a ich deti budú uznaní ako rodina a ak jedna krajina uzná rodičovský vzťah rovnakého pohlavia, potom by to isté mal urobiť každý členský štát, aby zaručil dieťaťu právo na voľný pohyb. 

„Toto je skutočným dôkazom toho, že EÚ je úniou rovnosti a tešíme sa na to, že dúhové rodiny budú využívať svoje právo na slobodu pohybu a ďalšie základné práva na rovnakej úrovni ako všetci ostatní. Je dôležité, aby sa rozsudok čo najskôr vykonal, a to nielen pre malú Saru a jej rodinu, ale aj pre ďalšie rodiny, ktoré čelia podobným bojom v celej EÚ,“ uviedol vedúci súdneho sporu. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.