Európska služba pre zmenu podnebia s názvom Copernikus oznámila, že rok 2020 bol historicky najteplejším. Nová analýza údajov, ktorú táto organizácia zverejnila, odhalila, že priemerné globálne teploty boli o 0,6 stupňov vyššie ako priemerné teploty z rokov 1981 až 2010 a o 1,25 stupňov Celzia nad priemerom ešte pred industrializáciou.

Foto od Wikimedia

Z údajov je tiež jasné, že posledných 10 rokov bolo najteplejších v histórii. Carlo Buontempo, riaditeľ spomínanej európskej organizácie, uviedol toto: „Rok 2020 vyniká najmä mimoriadnym teplom v Arktíde a rekordným počtom tropických búrok v Severnom Atlantiku. Nie je žiadnym prekvapením, že posledné roky boli najteplejšie v histórii a je to ďalšia pripomienka, aby došlo k naliehavému zníženiu emisií a tým sa zabránilo nepriaznivým klimatickým dopadom“.

Foto od Twitter

Rekordné teploty v Austrálii na začiatku minulého roka viedli k požiarom doteraz nevídaných rozmerov a zničili viac ako 12,6 miliónov hektárov pôdy, ako aj domovov a vyžiadali si niekoľko ľudských i zvieracích životov. Neustále zvyšovanie teplôt napokon dospeje k tomu, že sa zvýši riziko prírodných katastrof ako sú požiare, suchá, povodne, no spôsobí to aj nedostatok potravín.

Foto od Wikimedia

Arktída bola jednou z najviac postihnutých, keďže v niektorých oblastiach zaznamenali teploty o 3 stupne vyššie ako bežne a v iných aj o 6 stupňov vyššie. Jeseň a zima 2020 boli doposiaľ najteplejšie, zatiaľ čo jeseň prekonala rekord z roku 2006 o 0,4 stupňov Celzia a zima prekonala rekord z roku 2016 o 1,4 stupňov Celzia.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.