Každý rok je charakteristický niekoľkými trendmi a jednou farbou. Tá je dôležitá pre módu aj pre interiérový dizajn. Inšpirujú sa ňou známi módni návrhári a iní odborníci. Rok 2021 je však v tomto smere významný. Spoločnosť Pantone, ktorá má farbu roka na starosti, vyhlásila rovno dva odtiene. 

 

zdroj: shutterstock.com

Dve úplne odlišné farby 

Farbami roka 2021 sú sivá s názvom Ultimate Gray a žltá s názvom Illuminating. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o dva úplne odlišné odtiene, ktoré spolu nemôžu ladiť. Keď sa však prizriete lepšie, zistíte, že to nie je úplne pravda. 

Výrazná žltá skvelo dopĺňa jemnejšiu a menej žiarivú sivú. Farby vytvárajú zaujímavú kombináciu vhodnú nielen do outfitu, ale aj do interiéru. Sivú môžete zvoliť ako základ a žltú ako doplnok alebo naopak. Výraznej farby sa rozhodne netreba báť. Musíte si však dávať pozor, ako ju do miestnosti zakomponujete. 

zdrioj: shutterstock.com

 

 

Vedeli ste, že… 

… to nie je prvýkrát, čo spoločnosť Pantone vybrala dve farby roka? Po prvýkrát sa to stalo v roku 2016. Vtedy to boli odtiene Serenity – pastelová modrá a Rose Quartz – pastelová ružová.

 

Zemitá farba je trendy 

jasne diktujú zemité a jemné tóny. K nim sa radí aj jedna z farieb roka. upokojuje, vytvára príjemnú atmosféru a veľmi jednoducho sa kombinuje s inými farbami. Najlepšie vyzerá s čiernou, bielou alebo hnedou


zdroj: shutterstock.com

 

Ak preferujete , sivé steny sú stávkou na istotu. K nim si následne vyberajte výraznejšie doplnky. Môžu byť v druhej farbe roka, žltej, alebo v modrej či čiernej. Kontrast vyzerá veľmi dobre a zaujme. Dávajte si však pozor na množstvo farieb. Viac ako 3 nekombinujte. 

Sivé doplnky sú rovnako trendy ako steny. V bielej miestnosti však môžu zaniknúť. Vyberte im miesto na tmavom stole alebo komode.

 

Žltej sa nebojte

Žltá má množstvo odtieňov. Na tento rok spoločnosť Pantone vybrala pomerne výrazný odtieň, ktorý sa hodí najmä na jar a leto. Kombinovať by ste ho mali skôr s jemnejšími farbami, ako napríklad so spomínanou sivou. Dobre vyzerá aj čierna, biela alebo tmavomodrá. 


zdroj: shutterstock.com

 

Steny nafarebné na žlto boli obľúbené pred rokmi. Ak nepreferujete retro štýl, radšej sa im vyhnite. Žltú do miestnosti zakomponujte vo forme doplnkov. Siahnite po svietnikoch, miskách, vázach alebo vankúšoch.

 

Siahnite aj po iných farbách 

Žltá a sivá sa nemusia páčiť každému. Výhodou je, že nie sú jediné, ktoré budú tento rok obľúbené a populárne. K spomínaným zemitým tónom sa radia odtiene ako:

  • hnedá
  • modrá
  • zelená
  • biela.

Ich výhodou je príjemná atmosféra. Vďaka nej sa budete doma cítiť veľmi dobre. 

Milovníci výraznejších farieb si prídu na svoje nielen pri žltej, ale aj červenej a oranžovej. Obe vyzerajú skvelo aj so sivou, čiernou či zelenou. 


zdroj: shutterstock.com

Ako však jednotlivé odtiene zakomponovať do miestnosti? Mnohí majú radi kombinovanie rovnakých tónov. V praxi to znamená, že ak si vyberiete hnedú, ostatné dve farby budú podobné. Napríklad bledohnedá, prípadne karamelová a biela. K sivej sa zas hodí čierna a biela. 

Základná farba bude tvoriť jadro miestnosti alebo celej domácnosti. Nafarbite ňou steny alebo si v nej vyberajte hlavné kusy nábytku. Doplnkové farby by mali byť vo forme doplnkov a detailov

Zhrnutie 

Kombinovanie farieb v interiéri je zaujímavá hra, pri ktorej môžete nechať pracovať vašu fantáziu naplno. Skúšajte rôzne odtiene, meňte doplnky a vytvárajte si domov podľa svojich vlastných predstáv. Cítiť dobre sa v ňom musíte najmä vy. 

 

 

zdroj: Pantone.com / Newdecortrends.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.